Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy čtvrtka 24. července 2025.

Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý dronový útok na jihoukrajinskou Oděsu, přičemž poškodilo civilní infrastrukturu a architektonické památky v historickém centru, které je pod ochranou UNESCO. Uvedly to místní úřady. Nejméně čtyři lidé utrpěli zranění. Více než čtyřicet zraněných včetně šesti dětí hlásí Charkov, na který okupanti svrhli během dne letecké pumy. Sedm lidí zranili Rusové také při útoku na Čerkasy.

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.

Deník Ha’arec s odvoláním na údaje úřadu OSN tvrdí, že počet dětí v Pásmu Gazy trpících vážným stupněm podvýživy prudce vzrostl na 8,8 procenta. Ve středu vjelo do Pásma Gazy sedmdesát kamionů s humanitární pomocí, a to převážně s potravinami, uvedl ve čtvrtek úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti COGAT. Izrael tvrdí, že pomoc se snaží sabotovat teroristé z Hamásu a jeho stoupenci.

V Amurské oblasti na ruském Dálném východě se zřítilo letadlo An-24, na jehož palubě bylo kolem pěti desítek lidí. Podle předběžných informací havárii stroje společnosti Angara nikdo nepřežil, píše státní agentura TASS. Ruské tiskové agentury nejprve informovaly, že letoun zmizel z radarů a dispečeři s ním ztratili kontakt, a později uvedly, že se našly trosky stroje. Úřady mluví o možné chybě posádky i selhání techniky.

Agentura Reuters s odkazem na thajského ministra zdravotnictví Somsaka Thepsuthina napsala, že při přestřelkách u hranic mezi Thajskem a Kambodžou zahynulo jedenáct thajských civilistů a jeden voják. Agentura AP dříve uvedla, že zemřelo nejméně devět thajských civilistů a čtrnáct dalších utrpělo zranění. Kambodža o obětech a zraněných zatím neinformovala. Thajská armáda zároveň uzavřela všechna kontrolní stanoviště na hranici, dodává Reuters.

Světová výstava Expo v Ósace hostila Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastnil prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, prohlásil.

Policie chce poslat před soud předsedu SPD Tomia Okamuru i samotné hnutí. Kauza se týká plakátů z loňské předvolební kampaně. Vyplývá to z vyjádření šéfa dozorového Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jana Lelka. O žalobě zatím ale státní zástupce nerozhodl. Sněmovna kvůli případu vydala Okamuru k trestnímu stíhání. To policie zahájila v únoru. Viní jeho i SPD z podněcování k nenávisti, za které hrozí až tři roky vězení.

Policie navrhla obžalovat deset lidí a šestnáct firem kvůli korupci a zmanipulování veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Kriminalisté vedou stíhání mimo jiné pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku a podplacení.

Blížil se konec tisíciletí, doba chrlila převratné vynálezy a lidé se obávali konce světa. A do toho se na nebi objevila do té doby neznámá kometa, která byla vidět pouhým okem. Vyvolala obrovské pozdvižení nejen mezi vědci, ale také u široké veřejnosti. První si jí všimli dva amatérští astronomové v noci na 23. července 1995.

Podíl.