Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy čtvrtka 15. května 2025.

Kyjev vyšle do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem. Po jednání s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře to oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu ale nezúčastní. Zelenskyj dříve uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace a že působí „jako ozdoba“. Ukrajinci mají podle něj za úkol jednat o příměří.

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek k debatě o bezpečnosti postupně přijal české politické špičky. Předseda Pirátů Zdeněk Hřib po schůzce hovořil o „stoprocentní shodě“ ohledně priorit, šéf hnutí SPD Tomio Okamura naopak kritizoval zvyšování výdajů na obranu jako „nekoncepční a skokové“. Podle šéfa ANO Andreje Babiše není vláda schopná utratit „ani dvě procenta HDP na obranu“. Podle hnutí STAN není dobré téma bezpečnosti „politizovat“. Pokud se NATO shodne na růstu výdajů na obranu, Česko bude připravené, znělo od SPOLU.

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).

Spojené státy ustoupily od pravidel, která omezovala vývoz vyspělých čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI), píše server listu The Wall Street Journal (WSJ). Pravidla, která by dopadla i na Česko, vypracovala ještě administrativa předchozího prezidenta Joea Bidena. Začít platit měla od čtvrtka.

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.

Podíl.