Aktualizace: 7.05.2024 23:49

Washington – Soudkyně dohlížející na proces s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem v kauze kolem nakládání s tajnými dokumenty dnes potvrdila, že hlavní líčení nezačne 20. května, jak loni avizovala. Žádný nový termín nenaplánovala, informují americká média. Podle komentátorů je velmi nepravděpodobné, že by hlavní část procesu na Floridě začala před listopadovými volbami.

Odklad hlavního líčení byl již delší dobu považovaný za nevyhnutelný, neboť přípravná fáze procesu postupuje pomalu. Cannonová už dříve požádala obě strany, aby navrhly nové termíny, načež obžaloba i obhajoba přišly s letními variantami. I takovýto scénář je však podle médií nepravděpodobný.

Trump se řízení stejně jako ve svých ostatních trestních kauzách snaží nejrůznějšími způsoby natahovat a Cannonová, kterou v roce 2020 sám jmenoval, je podlé médií k těmto manévrům poměrně vstřícná. V uplynulých měsících odmítla dvě Trumpovy žádosti o zamítnutí celé obžaloby, stále jí však na stole leží množství dalších podnětů, o nichž zatím nerozhodla.

Cannonová sama v dnešním oznámení uvedla, že v přípravné fázi téměř rok po vznesení obžaloby zůstává „nespočet“ nevyřešených záležitostí. „Soud proto odvolává stávající datum procesu 20. května 2024… aby bylo znovu stanoveno samostatným příkazem po rozřešení otázek, které před soudem stojí,“ napsala.

Trump, který je prvním obžalovaným exprezidentem v dějinách USA, je v dané kauze obžalovaný z neoprávněného přechovávání citlivých vládních dokumentů po odchodu z funkce. Obvinění pramení z toho, že vyšetřovatelé v jeho floridské rezidenci v roce 2022 našli desítky materiálů s označeními odpovídajícími různým stupňům utajení včetně stupně „přísně tajné“. Prohlídka v Trumpově bydlišti přišla poté, co exprezident nespolupracoval se snahou úřadů dokumenty zajistit jinou cestou.

Jde o jednu ze čtyř obžalob, kterým Trump čelí, přičemž je prakticky jistým kandidátem Republikánské strany do nadcházejících prezidentských voleb. K verdiktu podle všeho před volbami dospěje pouze obžaloba z falšování podnikatelských záznamů, kterou v těchto dnech posuzuje porota v New Yorku.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.