Aktualizace: 24.06.2024 10:45

Brno – Obvodní soud pro Prahu 9 musí znovu otevřít kauzu bývalé plzeňské soudkyně Evy Sofie Vodičkové. Obžaloba tvrdí, že Vodičková v době koronavirové pandemie poslala jinou ženu, aby za ni podstoupila PCR test. Dostala jen peněžitý trest, ale znamenal pro ni konec v justici. Nejvyšší soud podle databáze InfoSoud 19. června rozhodoval o dovolání Vodičkové a podle webu Česká justice jí vyhověl. Plné odůvodnění zatím není veřejně dostupné.

S dovoláním částečně uspěla také další odsouzená Monika Ulrichová, která test podstoupila, uvádí Česká justice.

Vodičková vinu popírala. Obvodní soud pro Prahu 9 i Městský soud v Praze však pokládaly důkazy za dostatečné. Ženu usvědčovaly například záznamy telefonických hovorů. Za podplácení dostala peněžitý trest 200.000 korun. Zákon stanovuje, že po pravomocném odsouzení za úmyslný trestný čin funkce soudce zaniká.

Vodičková, která vedla od listopadu 2021 jako pověřená místopředsedkyně úsek insolvenčního soudnictví Krajského soudu v Plzni, chtěla podle obžaloby získat počátkem roku 2022 potvrzení o prodělání covidu. Zajistilo by jí to cestovatelské, sociální a jiné výhody, aniž by se proti nemoci musela nechat očkovat. Přijala údajně nabídku spoluobžalované Lucie Enzmannové, že covidový test podstoupí plzeňská taxikářka Ulrichová, která v té době nemoc prodělala.

U své praktické lékařky si pak podle obžaloby Vodičková nechala vystavit žádanku na provedení PCR testu a předala Ulrichové přes Enzmannovou svou kartičku pojištěnce. Ulrichová pak v době, kdy správně měla být v izolaci, podstoupila v Plzni test jménem Vodičkové. Test jí ale vyšel negativně, takže k předání slíbených 3000 korun nakonec nedošlo. Vodičková u soudů uváděla, že certifikát o prodělání covidu nepotřebovala, protože ji pandemie v cestování neomezovala.

Enzmannové uložily pražské soudy roční podmínku s dvouletou zkušební dobou. Ulrichovou potrestaly nejpřísnější, tedy tříletou podmínkou s pětiletou zkušební dobou a dohledem probačního úředníka. Dopustila se totiž také přípravy těžkého ublížení na zdraví v rodinném sporu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.