Federální soudce v pátek nařídil dočasně pozastavit plány na propouštění zaměstnanců americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID). Narušil tak záměr prezidenta USA Donalda Trumpa a jeho spojence, miliardáře Elona Muska. Ti plánují agenturu, která je zásadní pro humanitární pomoc v řadě zemí světa, postupně rozpustit. Americký federální soudce také zablokoval Muskovu úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE) přístup k záznamům ministerstva financí. Předběžný zákaz vydal poté, co devatenáct amerických států podalo na tento úřad žalobu.
Americký okresní soudce Carl Nichols, kterého do funkce jmenoval Trump, zablokoval příkaz, který poslal tisíce zahraničních pracovníků USAID na nucenou dovolenou a dával jim pouhých třicet dní na to, aby se na vládní náklady přestěhovali s rodinami a domácnostmi zpět do Spojených států. Podle soudce by takovým nařízením vznikla zaměstnancům a jejich manželkám a dětem zbytečná rizika a náklady.
Trumpovy kroky jsou součástí jeho širších snah omezit vládní výdaje a zeštíhlit státní správu, čímž pověřil Muska. Žalobu na administrativu nového amerického prezidenta podala ve čtvrtek největší odborová skupina zastupující americké federální pracovníky. Argumentovala, že opatření týkající se USAID jsou „protiústavní a nezákonná“.
Žaloby na DOGE
Mezitím také devatenáct amerických států zažalovalo úřad pro efektivitu státní správy, který vede Musk. Žaloba podaná u federálního soudu v New Yorku tvrdí, že Trumpova administrativa umožnila Muskovu týmu přístup do centrálního platebního systému ministerstva financí v rozporu s federálním zákonem. Platební systém se stará o vracení daní, dávky sociálního zabezpečení, dávky veteránům a mnoho dalšího. Každoročně rozesílá biliony dolarů a zároveň spravuje rozsáhlou síť osobních a finančních údajů Američanů.
Každý, kdo měl k údajům přístup od 20. ledna, kdy Trump nastoupil do Bílého domu, musí okamžitě zničit veškeré pořízené kopie těchto dokumentů, nařídil v reakci na podání žaloby soudce Paul A. Engelmayer.
Muskův úřad vznikl za účelem odhalování a odstraňování toho, co Trumpova administrativa považuje za nehospodárné vládní výdaje. Přístup DOGE k záznamům ministerstva financí, stejně jako jeho inspekce různých vládních agentur, podnítily mezi kritiky široké obavy z růstu Muskovy moci. Trumpovi a Muskovi příznivci naopak jásají, že se podaří omezit podle nich nafouklé vládní výdaje.
Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová, jejíž úřad žalobu podal, uvedla, že přístup DOGE k údajům ministerstva financí způsobuje bezpečnostní problémy. Jeho členové by podle ní mohli nezákonně zmrazit federální prostředky.
„Tato nevolená skupina, vedená nejbohatším mužem světa, není oprávněna mít tyto informace a výslovně usilovala o tento neoprávněný přístup, aby mohla nezákonně zablokovat platby, na které spoléhají miliony Američanů, platby za zdravotní péči, péči o děti a další nezbytné programy,“ uvedla Jamesová ve videoposelství, které zveřejnil její úřad.