Aktualizace: 6.05.2024 16:27

New York – Soudce v probíhajícím procesu s Donaldem Trumpem dnes rozhodl, že americký exprezident podesáté porušil soudní příkaz, který mu zakazuje napadat svědky a další osoby napojené na trestní řízení. Za nový případ pohrdání soudem obžalovanému uložil další pokutu ve výši 1000 dolarů (23.000 Kč) a varoval jej, že v případě dalších nepovolených prohlášení bude muset zvažovat jeho uvěznění.

„To poslední, co chci udělat, je poslat vás do vězení,“ řekl newyorský soudce Juan Merchan podle listu The New York Times (NYT). Uvedl ovšem, že tisícidolarové pokuty, což je maximální výše, nemají kýžený efekt, a že Trumpova vyjádření jsou přímým útokem na právní řád. „Nemohu dopustit, aby to pokračovalo,“ řekl Merchan.

Varování přišlo na začátku třetího týdne svědeckých výpovědí u soudu na Manhattanu. Exprezident čelí obviněním, že po zvolení v roce 2016 zfalšoval tři desítky finančních záznamů ve snaze zakrýt platbu za mlčení pornoherečce Stephanii Cliffordové, známé pod pseudonymem Stormy Daniels. Té těsně před volbami Trumpův tehdejší právník Michael Cohen vyplatil 130.000 dolarů, aby nešla na veřejnost s tvrzením, že měla o deset let dříve s Trumpem románek.

Trump vinu odmítá a vykresluje se jako oběť politicky motivovaného stíhání, zatímco se snaží po čtyřech letech vrátit do Bílého domu. Podobně jako u dalších kauz, kterým čelí, slovně napadá prokurátory, soudce Merchana i očekávané svědky. Soudce již před začátkem hlavní části procesu vydal příkaz, který veřejná vyjádření o svědcích, porotcích a některých dalších osobách zakazuje.

Minulý týden pak po výzvě obžaloby rozhodl, že Trump se devětkrát dopustil pohrdání soudem, a uložil mu pokutu 9000 dolarů. Exprezident předtím veřejně kritizoval Cohena i Cliffordovou a také na své sociální síti Truth Social publikoval příspěvek o „liberálních aktivistech“ v porotě. Desátý přestupek se podle agentury Reuters týkal Trumpova výroku z rozhovoru, kde prohlásil, že v porotě jsou samí příznivci Demokratické strany.

„Tento soud bude muset zvažovat trest uvěznění,“ řekl Merchan o případném dalším porušování pravidel procesu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.