Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
Americký okresní soudce J. Paul Oetken ve svém stanovisku uvedl, že Trumpova administrativa nemůže jednostranně ukončit vysílání Hlasu Ameriky (Voice of America) a souvisejících rozhlasových programů, jež byly schváleny a financovány Kongresem. Zrušení financování těchto programů by vyžadovalo souhlas Kongresu, napsal soudce.
Oetken ve svém stanovisku přímo nepožaduje, aby Hlas Ameriky obnovil vysílání, ale z jeho nálezu jasně plyne, že zaměstnanci stanice by neměli být propuštěni, dokud další soudní řízení neurčí, zda zastavení vysílání nebylo v rozporu s federálním právem. Krok Trumpovy administrativy přitom označil za „klasický případ svévolného a rozmarného rozhodování“.
Novináři Hlasu Ameriky a jejich odbory minulý týden zažalovali Agenturu Spojených států pro globální média (USAGM), jejího ředitele Victora Moralese a zvláštní Trumpovu poradkyně Kari Lakeovou kvůli tomu, že svým jednáním podle nich porušili několik zákonů a zejména ústavní právo zaměstnanců stanice na svobodu projevu podle prvního dodatku ústavy.
Soudce Oetken dočasným soudním příkazem agentuře zakázal „jakékoli další pokusy o propouštění, snižování stavů, postavení mimo službu nebo posílání na nucenou dovolenou“ zaměstnanců či smluvních pracovníků, jakož i uzavírání kanceláří nebo naléhání, aby se zaměstnanci působící v zahraničí vrátili do Spojených států.
USA zrušily rozhodnutí odebrat peníze Rádiu Svobodná Evropa
Nařízení rovněž USAGM zakazuje odepírat granty dalším stanicím, včetně Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), Rádia Svobodná Asie a Rádia Svobodný Afghánistán. Agentura ve čtvrtek oznámila, že obnovuje financování Rádia Svobodná Evropa poté, co jí to nařídil soudce ve Washingtonu.
„Je to rozhodující vítězství svobody tisku a prvního dodatku ústavy a ostrá důtka administrativě, která prokazuje naprostou neúctu k principům, jež definují naši demokracii,“ řekl Andrew Celli, právní zástupce žalobců.
Žaloba zaměstnanců Hlasu Ameriky je jen jednou ze čtyř probíhajících žalob proti pokusům Trumpovy administrativy o zrušení vládou financovaných mediálních programů. Další žaloby podalo Rádio Svobodná Evropa, jiná skupina zaměstnanců Hlasu Ameriky a příjemce grantu Open Technology Fund.