Aktualizace: 22.02.2024 08:45

Praha – Ženevský odvolací soud potvrdil dřívější rozsudek, který zamítl žalobu na reportéry Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka kvůli reportáži o synovi bývalého premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Osvobozující rozsudek je tak pravomocný. O rozsudku informovaly weby Seznam Zprávy a Neovlivni.cz, ve kterých novináři působí. Novináři čelili obvinění z neoprávněného nahrávání rozhovoru a z porušení tajemství nebo soukromé sféry prostřednictvím kamery. Žalobu na novináře iniciovala někdejší Babišova manželka Beatrice. Její vyjádření ČTK zjišťuje.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by novináři měli jiný cíl než poskytnout informace o tématu, u něhož byl zřejmý zájem informovat veřejnost,“ píše se v rozsudku z letošního ledna. „Odvolací a revizní trestní senát dospěl k závěru, že zásah do soukromého života odvolatele (Beatrice Babišové pozn. red.) nebyl natolik závažný, aby zastínil veřejný zájem na informování veřejnosti o možném maření vyšetřování, které se týkalo předsedy vlády,“ uvádí se v rozsudku.

Verdikt soudu je pravomocný, Babišova bývalá žena Beatrice se může domáhat jeho přezkoumání jen mimořádným opravným prostředkem, píše server.

„Trvalo to celé pět let, ale jsme rádi, že jsme před švýcarskými úřady opakovaně prokázali, že jsme žádné zákony neporušili a že v dané kauze bývalého premiéra bylo nutné postupovat přesně tak, jak jsme postupovali, tedy i s využitím skryté kamery,“ řekl Kubík. Rozsudek uvítala i Slonková, která je šéfredaktorkou Neovlivni.cz. Dodala, že o přísné ochraně soukromí ve Švýcarsku věděli. „Měli jsme předem zpracované právní analýzy, a proto jsme věřili, že ve finále nám dají švýcarské úřady za pravdu a očistí nás,“ doplnila.

Slonková s Kubíkem natočili v roce 2018 ve Švýcarsku skrytou kamerou rozhovor se synem tehdejšího předsedy vlády Babiše (ANO). Babiš mladší novinářům řekl, že jeho otec chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelili obvinění z dotačního podvodu, a otcovi spolupracovníci ho proto drželi na Krymu. Případ Čapí hnízdo se týkal padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách.

Tvrzení, že svého syna nechal unést, aby proti němu nemohl vypovídat, bývalý premiér vždy odmítal. Poukazoval na to, že jeho syn trpí schizofrenií. V únoru 2021 policie případ údajného zavlečení na Krym odložila, nešlo podle ní o podezření z trestného činu a věc nebyla vyhodnocena ani jako přestupek.

V kauze Čapí hnízdo pražský městský soud tento měsíc znovu nepravomocně osvobodil Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou. Skutek podle soudu nebyl trestným činem. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítali.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.