Soud v Tunisku odsoudil členy opozice k mnohaletým trestům vězení kvůli spiknutí, píše agentura Reuters. Tresty ve výši od třinácti až 66 let odnětí svobody se týkají nejen politiků, ale také podnikatelů, novinářů a právníků. Opozice vinu odmítá a tvrdí, že soudní procesy jsou vykonstruované. V zemi vládne od roku 2019 prezident Kaís Saíd, jehož vládu označují kritici za autoritářskou.

Soud se čtyřiceti obžalovanými začal v březnu, přes dvacet jich však ze země uteklo. Úřady je vinily ze snahy destabilizovat zemi a svrhnout Saída. Mezi obžalovanými bylo mnoho prominentních opozičních politiků, včetně představitelky koalice Fronta národní spásy (FSN) Chaimy Issaové. Ji a několik dalších drží úřady ve vazbě od roku 2023.

„Za celý svůj život jsem nebyl svědkem podobného soudního procesu. Je to fraška, rozhodnutí jsou daná a to, co se děje, je skandální a ostudné,“ nechal se slyšet právník, který obžalované zastupoval.

Tunisko loni zažilo vlnu zatýkání prezidentových oponentů. Saíd před čtyřmi roky v červenci pozastavil činnost parlamentu a začal soustřeďovat moc do svých rukou a vládnout pomocí dekretů.

Podle tuniských i zahraničních lidskoprávních organizací Saídovy kroky ohrožují „jedinou demokracii“, která vzešla z povstání za takzvaného arabského jara v roce 2011. Prezident obvinění z diktátorských praktik odmítá a tvrdí, že jeho politika je legální a potřebná k ochraně Tuniska před chaosem a korupcí. Zadržené označuje za zločince, teroristy a zrádce.

Podíl.
Exit mobile version