Aktual.: 5.02.2025 01:14

Liberec – Soud v Liberci dnes vynese rozsudek v korupční kauze, ve které je obžalováno devět lidí včetně hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) a pět firem. Mezi nimi je i společnost Metrostav a její dceřiná firma Metrostav Infrastructure. Kauza je spojená se dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 téměř za 100 milionů Kč. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic.

Státní zástupce pro obžalované žádá tresty od podmínek po 7,5 roku vězení, obhájci navrhli zproštění obžaloby. Půtovi státní zástupce navrhl trest 3,5 roku vězení a zákaz činnosti na pozicích spojených s rozhodováním o veřejných zakázkách na pět let. Hejtman odmítá, že by se dopustil korupčního jednání a věří ve zproštění obžaloby.

Liberecký soud se případem zabývá podruhé. Poprvé státní zástupce Půtovi navrhoval pětiletý trest, v květnu 2020 ale krajský soud všechny obžalované včetně hejtmana zprostil viny. Vrchní soud pak rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání.

Půty se týká jen menší část této kauzy. Obžaloba ho viní z toho, že v roce 2013 po nástupu do funkce hejtmana přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele v souvislosti s rekonstrukcí kostela za 65 milionů korun. Podle spisu ho upláceli dva pracovníci firmy Metrostav, která rekonstrukci kostela pro GEPO prováděla. Podle státního zástupce měl Půta dostat 830.000 korun s tím, že mu bylo vyplaceno 530.000 Kč. Obžaloba tvrdí, že hejtman dostal peníze za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rekonstrukce kostela v dotačním programu a změnu financování na průběžné, původně měly být evropské peníze vyplaceny až po dokončení oprav. Půta u soudu od začátku uvádí, že o žádný úplatek nežádal a ani ho nepřijal.

Metrostav kromě uplácení hejtmana čelí i obvinění, že zakázka na rekonstrukci kostela byla zmanipulována v jeho prospěch. Státní zástupce pro stavební firmu žádá peněžitý trest 55 milionů korun a zákaz plnění veřejných zakázek a účasti na veřejných soutěžích na tři roky. Jde o souhrnný trest. Tedy oproti předchozímu odsouzení této stavební firmy v jiných korupčních kauzách je navýšený o 20 milionů korun. Metrostav chtěl uzavřít dohodu se státním zástupcem, v níž uznal vinu v celém rozsahu obžaloby. Soud ji ale nepřijal, jedním z důvodů bylo, že vinu neprohlásila žádná fyzická osoba, a to ani její pracovník obžalovaný z uplácení hejtmana. Ten naopak odmítá, že by se něčeho takového dopustil. Druhý zaměstnanec Metrostavu obžalovaný z uplácení hejtmana před několika lety zemřel.

Podíl.