Okresní soud v Přerově ve čtvrtek v kauze záplav v Brodku u Přerova z října 2020 potrestal Jana Filáka dvouletým podmíněným trestem a pokutou 750 tisíc korun. Jeho firma Filák Reality dostala peněžitý trest jeden a půl milionu. Součástí rozsudku je i náhrada způsobené škody. Filák a jeho firma se zodpovídali z obecného ohrožení z nedbalosti. Právní zástupce firmy se proti rozsudku ihned odvolal, Filákův advokát si pro případné odvolání ponechal zákonem stanovenou lhůtu. Stejný krok učinila státní zástupkyně.
Záplavy postihly Brodek u Přerova, v němž žije asi 1900 lidí, 14. října 2020. Voda tehdy poničila majetek v sedmi desítkách nemovitostí, zatopila pole, některé ulice a železniční podjezd.
Filák a jeho firma podle žalobkyně porušili své povinnosti, jelikož podnikatel v době záplav neotevřel stavidla na jezu u svého mlýna. Uzavřená stavidla zapříčinila podle znalců záplavy, při kterých řeka Olešnice zatopila část obce. Obhajoba vinu obžalovaných u soudu kategoricky odmítla, žádala zproštění.
„Vinu máme za zcela prokázanou. Obžalovaný i právnická osoba své zavinění doznali v přípravném řízení, kdy všeho litovali s tím, že se celá věc stala nedopatřením kvůli pobytu obžalovaného v zahraničí,“ uvedla žalobkyně Šárka Pivodová. Podotkla, že obžalovaní nerozporovali žádný z důkazů. Zvrat podle ní nastal až před soudem, kdy škodu odmítla uhradit pojišťovna, na kterou spoléhali.
Soudkyně: Filák je osoba bez sebereflexe
Za obecné ohrožení hrozil Filákovi trest vězení od dvou do osmi let. Soudkyně Karolína Hoderová dvouletý podmíněný trest se 42měsíčním odkladem zdůvodnila tím, že v případě dosud soudně netrestaného Filáka se jedná o osobu bez sebereflexe, která není schopná přijmout odpovědnost za své jednání. Mezi stovkou poškozených je podle soudkyně řada seniorů ve vysokém věku, pro které bylo obtížné se s následky záplav vyrovnat.
Soud navíc začal případ projednávat až na pátý pokus, předchozí čtyři nařízená jednání musela být odročena, jelikož Filák se pokaždé ze zdravotních důvodů omluvil. K soudu nedorazil ani ve čtvrtek a znovu požádal o projednání kauzy v nepřítomnosti.
Soudkyně ve čtvrtek upozornila, že podle znalců mohli obžalovaní záplavám zabránit správnou manipulací na jezu Kaláb. Kdyby stavidla byla zvednuta, obec by zaplavena nebyla. Obhajoba u soudu naopak tvrdila, že o vině obžalovaných nemůže být ani řeč.
„Jakékoliv doznání v průběhu trestního řízení nezpochybňuje orgány činné v trestním řízení řádně prověřit všechny okolnosti i to, zda se tato případná doznání zakládají na pravdě,“ uvedl obhájce obžalované firmy, podle kterého Filákova firma koupila pozemky v okolí jezu, avšak stavidlo není jejich součástí. „Je to samostatné vodní dílo,“ míní. Stavidlo je podle něj součástí jezu, který patří Povodí Moravy.
Podle soudkyně otázka vlastnictví vodního díla je pojata mnohem šířeji než v občanském právu, přičemž se vztahuje i na nájemce či uživatele. Firma Filák Reality byla uživatelem tohoto vodního díla, což vyplývá z výpovědi svědků či z povodňové knihy obce Kokory.
Filákův obhájce uvedl, že se jeho klient dostal před soud kvůli nekompetenci různých orgánů a obce. Tvrdí, že před odjezdem jeho klienta do zahraničí byla stavidla nahoře. Odmítl, že by byla v době povodní uzamčena, což je v rozporu s výpovědí starostky Kokor Jany Habáňové. Ta uvedla, že uzavřená stavidla se v osudnou chvíli narychlo snažili vypáčit hasiči.