Komerční prezentace Aktual.: 9.07.2025 15:09

Ostrava – Krajský soud v Ostravě za šíření toxikomanie znovu uložil šéfredaktorovi magazínu Legalizace Robertu Veverkovi i časopisu peněžité tresty. Veverkovi ho ale ze 100.000 korun zmírnil na 80.000 korun a časopisu ze 150.000 na 130.000 korun. Soud se případem musel opětovně zabývat, poté co Veverkově stížnosti vyhověl Ústavní soud (ÚS). Dnešní rozsudek je opět pravomocný, lze proti němu podat znovu jen dovolání k Nejvyššímu soudu. Veverka dnes u soudu nebyl.

Kauzu původně řešil Okresní soud v Bruntále, který Veverkovi uložil podmínku a časopisu jako právnické osobě peněžitý trest 50.000 korun. Odvolací krajský soud Veverkovi podmínku změnil na peněžitý trest 100.000 korun, časopisu trest zvýšil na 150.000 korun. Verdikt potvrdil i Nejvyšší soud, k němuž Veverka podal dovolání. Veverka, který je zastupitelem za Piráty v Praze 2, poté podal ústavní stížnost a rozhodnutím ÚS se případ vrátil před krajský soud. ÚS uvedl, že některé sporné články nelze kriminalizovat s ohledem na svobodu projevu.

Soudkyně Jaroslava Miketová dnes v odůvodnění rozhodnutí řekla, že články, za něž uložený trest vyhodnotil ÚS jako porušení práv stěžovatelů, představoval jen malý podíl v množině textů, za jejichž publikaci byl Veverka odsouzen. Krajský soud tak upravil rozsudek podle nálezu ÚS.

„Vypustil veškeré články z magazínu Legalizace týkající se příspěvku do společenské debaty o otázkách veřejného zájmu, mezi něž patří i nastavení trestní politiky, včetně kritiky současné právní úpravy užívání konopí a jeho kriminalizace, a textů představujících realizaci práva na informace o odlišných náhledech na užívání a případnou dekriminalizaci marihuany,“ řekla soudkyně.

Soud vypustil z trestu rovněž články na téma prevence a účinku látek obsažených v konopí na lidský organismus i články o výrobě mastí či jiných produktů za účelem léčby a zdravotní prevence. „Přes tuto restrikci většina článků a rubrik, tedy ze dvou třetin, ve skutkové větě zůstala a byla ze strany krajského soudu pouze upřesněna, tak aby bylo patrné, z jakého důvodu právě tyto publikované články či rubriky naplnily skutkovou podstatu vytýkaného trestného činu,“ řekla soudkyně.

Policie zkoumala 60 vydání časopisu z let 2010 až 2020 a podle obžaloby tam našla více než 200 protiprávních skutků. Šlo například o texty, které podle obžaloby vyzdvihovaly účinky látek a navozovaly dojem legality pěstování konopí a výroby drog z něj. Nejméně jeden člověk se nechal inspirovat a rostliny se zakázanou látkou podle návodů v časopisu vypěstoval a zpracoval.

Soudkyně řekla, že uvedený svědek ze semen přiložených k časopisu Legalizace vypěstoval nejméně tři rostliny konopí s vysokým obsahem THC. „Tedy počínání obžalovaných bylo reálně schopné u dalších osob vyvolat rozhodnutí zkusit vypěstovat rostliny konopí a získat marihuanu s cílem ji užít,“ řekla soudkyně.

Magazín Legalizace byl dvouměsíčník nejen o konopí. Uváděl, že jeho cílem je poskytovat ucelené, objektivní informace o rostlině konopí i nezaujatě informovat o drogové problematice. Veverka své stíhání označuje za projev cenzury. Magazín podle něj mimo jiné nastavoval zrcadlo prohibiční politice a podněcoval veřejnost i k jinému vnímání konopí, než jak se dlouhodobě prezentuje.

Minulý měsíc Veverka soudu i médiím řekl, že potrestán už vlastně byl, protože pět let trvající kauza výrazně zasáhla do jeho profesního i soukromého života. Uvedl, že ho to velmi poškodilo profesně i soukromě a vyřadilo ho z procesu nezávislé publikační činnosti.

Podíl.
Exit mobile version