
Za zpronevěru milionových dotací určených na integraci ukrajinských uprchlíků pražský městský soud potrestal zakladatele nadace Help Ukraine Vladimíra Gergela 5,5 let vězení. Na stejnou dobu mu také zakázal vykonávat vedoucí činnost v jakýchkoli nadacích či jiných právnických osobách. Rozsudek není pravomocný, Gergel, který vinu odmítá, se proti němu ještě v jednací síni odvolal. Státní zástupce si pro odvolání ponechal lhůtu.
Státní zástupce Gergela viní z dotačního podvodu kvůli dvěma dotacím ministerstva školství v hodnotě dvacet milionů korun. Obviněný poté, co Rusko zahájilo svou plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, otevřel v roce 2022 Komunitní centrum Roztyly, které mělo sloužit k integraci ukrajinských dětí a jejich rodičů. Dotace, o které muž jménem nadačního fondu Help Ukraine požádal, byly určené na adaptační skupiny a aktivity pro děti.
„Je zřejmé, že v žádostech byly uvedeny nepravdivé, neodpovídající údaje, současně byly finanční prostředky použité v rozporu s účelem dotace,“ sdělila soudkyně Silvie Slepičková. Gergel musí podle nepravomocného verdiktu nahradit ministerstvu školství zhruba 13,3 milionu korun, téměř sedm milionů už úřadu podle žalobce muž vrátil. O zabrání dalších věcí rozhodne soud v budoucnu při veřejném zasedání.
Podle obžaloby využil část peněz na koupi podílu družstevního bytu
Gergel v žádostech podle obžaloby uvedl, že cílem aktivit v centru je rozvíjení jazykových dovedností dětí a socializace v českém prostředí. Podle žalobce ale věděl, že se čeština v centru nevyučuje. To, že jazyková příprava v centru prakticky nebyla, zmínila u pondělního slyšení i soudkyně. Od rodičů dětí navíc podle obžaloby Gergel vybíral finanční příspěvek 2500 korun na stravování, což bylo v rozporu s podmínkami udělení dotace. Obžaloba tvrdí, že část peněz Gergel využil pro koupi družstevního podílu za byt v pražském Braníku.
Gergel obžalobu popírá. Tvrdí, že provoz nadace financoval ze svých peněz jako půjčku, část financí z první dotace si proto jako splacení převedl zpět na svůj účet, další peníze pak vybral v hotovosti kvůli tomu, že mu banka zablokovala účet. Říká, že částku dal do trezoru a následně ji předal nástupci, který ho v čele nadace vystřídal. Další finanční transakce, které popisuje obžaloba, realizoval z vlastních finančních prostředků, řekl loni v říjnu u soudu.
V pondělí Gergel v závěrečné řeči doplnil, že centrum otevřel proto, aby vytvořil pro ukrajinské děti „kousek světla a bezpečí“. Zopakoval, že se zpronevěry nedopustil.
Státní zástupce soudu řekl, že se podle něj vina obžalovaného prokázala. Peníze ministerstva školství podle jeho názoru nebyly využity v souladu s dotačními pravidly. Gergelův obhájce upozornil, že je sice zřejmé, že v rámci Gergelovy nadace došlo ke „komplikacím“, nicméně tomu bylo až poté, co o dotaci nadace požádala, Gergel tak situaci nemohl předvídat. Situace by se podle právníka měla řešit v sankčním mechanismu dotačního řízení a ne u soudu.