Ruský vojenský soud ve čtvrtek odsoudil bývalého velitele 58. vševojskové armády Ivana Popova k pěti letům vězení za rozsáhlé krádeže. Zároveň jej zbavil generálské hodnosti, uvedla agentura Interfax. Rozsudek není pravomocný, obhajoba přislíbila, že se odvolá. Generál, který se podle tisku vyznamenal při odražení předloňské ukrajinské ofenzívy, vinu popíral a opakovaně žádal, aby byl znovu poslán do války proti Ukrajině, ale úřady mu podle obhájce nevyhověly.

Popov byl obviněn z podílu na krádeži kovových výrobků určených pro opevnění na frontě. Podvod údajně způsobil škodu 115 milionů rublů (zhruba 30 milionů korun). Právě zmíněná opevnění podle tisku sehrála klíčovou úlohu při odražení předloňské ukrajinské protiofenzívy.

Popov dostal rovněž pokutu 800 tisíc rublů (zhruba 209 tisíc korun). Spolu s ním byl podle listu The Kyiv Independent odsouzen i podnikatel Sergej Mojsejev, a to ke čtyřem letům vězení a pokutě 600 tisíc rublů (zhruba 156 tisíc korun).

Deník Kommersant dříve tento měsíc napsal s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze silových složek, že Popov se vrátí do bojů na Ukrajině, a to jako velitel jedné z trestných jednotek ruské armády, která od února 2022 okupuje části ukrajinského území.

Generál nedávno také napsal otevřený dopis ruskému vládci Vladimiru Putinovi, který byl zveřejněn ve státních médiích na konci března, v němž šéfa Kremlu žádal o návrat na frontu. Putina označil za svého „morálního průvodce a vzor“.

Ale Popovův obhájce ve čtvrtek řekl, že se jeho klient v nejbližší době do války nevypraví. „Odmítli ho,“ řekl Sergej Bujnovskij. „Spravedlnost ještě nezvítězila. Rozsudek neodpovídá skutečnostem případu, není spravedlivý. Odvoláme se a doufám, že nás vyslyší. Popov žádný zločin nespáchal,“ zdůraznil advokát.

Sám Popov před vynesením rozsudku poděkoval všem, kteří jej podporovali, a prohlásil, že „nejdůležitější je věřit v člověka“. Verdikt si vyslechl mlčky.

Ostrá kritika situace na frontě

Populární generál byl v roce 2023 odvolán z velitelské funkce – poté, co údajně obešel velení náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerije Gerasimova a pokusil se přímo apelovat na Kreml kvůli špatným podmínkám na bojišti.

Jeho propuštění „pobouřilo ruské ultranacionalisty, důstojníky a veterány, kteří obvinili ruské ministerstvo obrany z odstranění Popova, aby zamaskovali problémy v ruské armádě“, uvedla tehdy Kateryna Stepanenková z Institutu pro studium války.

Stalo se tak krátce po vzpouře soukromé žoldnéřské armády Jevgenije Prigožina. V jeho odstranění mnozí komentátoři viděli pokračování čistky příliš populárních a nezávislých velitelů, napsala tehdy ruská redakce BBC na svém webu.

Podíl.