Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.

„Web jednoznačně řídil a několik let provoz platil pan obžalovaný. O vině není pochyb,“ uvedl soudce Pavel Horna. Kromě toho obžalovaný Igor Mižák umožnil neznámým pachatelům na webu zveřejňovat data získaná po překonání zabezpečení.

Za přiměřený považuje Horna peněžitý trest. K navrženému podmíněnému trestu nepřistoupil. „Co se týče podmíněného trestu, pro soud by bylo vysoce náročné sledovat chování odsouzeného v Austrálii, trest by neměl žádný smysl,“ dodal.

Státní zástupce Jaroslav Paul muži v obžalobě navrhl patnáct měsíců vězení podmíněně odložených na třicet měsíců. V konečném návrhu ale navrhl trest o něco zkrátit s tím, že soud muži uloží i peněžitý trest 120 tisíc korun. V úterý státní zástupce uvedl, že se proti rozhodnutí soudu zřejmě neodvolá. „Peněžitý trest je poměrně vysoký a přísný. Souhlasím s panem soudcem, že podmínka v situaci, kdy je obviněný v zahraničí, nemá valného významu,“ uvedl.

Mezi poškozenými jsou bývalí politici, arabisté, zaměstnanci Amnesty International či další lidé, kteří veřejně vystupovali proti rasismu, xenofobii a sexuální diskriminaci. Kromě bývalých předsedů vlády jsou to například kněz a filozof Tomáš Halík, zpěvák a skladatel Michael Kocáb či bývalá politička Kateřina Bursíková Jacques.

Jde o čtyřicet až padesát lidí, kterým hackeři napadli počítačové účty. Fotografie jejich osobní korespondence z e-mailů či kopie dokladů, osobních dat, telefonních čísel se následně objevily na webu White Media registrovaném v USA.

Podíl.
Exit mobile version