Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.

„Insolvenční správce, se záměrem neoprávněně ve svůj prospěch získat finanční prostředky v insolvenčním řízení, (…) průběžně převáděl finanční prostředky z majetkových podstat (…) dlužníků na své osobní bankovní účty či na bankovní účty, které s insolvenčním řízením nijak nesouvisely, popřípadě tyto prostředky vybíral v hotovosti,“ stojí v rozsudku Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Trestnou činnost měl podle soudu páchat minimálně od roku 2009 do roku 2022. Za tu dobu měl o peníze obrat 83 dlužníků. Nejvyšší částka, kterou zpronevěřil, činí podle rozsudku 14,6 milionu korun, ta nejnižší pak 460 korun.

„Finanční prostředky ve svůj prospěch spotřeboval, nebo dal k dispozici třetím osobám,“ popsal soud, jak měl Svoboda s finančními prostředky nakládat. Celkem způsobil škodu na majetkových podstatách jednotlivých dlužníků v celkové výši nejméně 66,9 milionu korun, píše se v rozsudku.

Předsedkyně senátu Soňa Biskupová Fišerová stanovila trest šest let ve věznici s ostrahou. Za zpronevěru se škodou velkého rozsahu mu hrozilo až deset let vězení. Rozsudek zatím není pravomocný. „Běží lhůta pro možné odvolání,“ uvedla pro ČT mluvčí soudu Ivana Vobejdová.

Poškozená měla být například českobudějovická firma OKZ Holding

Jednou z poškozených společností je podle zjištění ČT českobudějovická OKZ Holding, která se specializuje na výstavbu velkokapacitních ocelových zásobníků ropy a ocelových konstrukcí. Jako insolvenční správce si měl Svoboda z peněz určených pro uspokojování věřitelů společnosti postupně přivlastnit celkem 12,6 milionu korun.

„Vyplatil zajištěné věřitele, po čemž měly na účtu zůstat volné prostředky. Zůstalo tam ale jen zhruba sedm korun,“ řekl ČT Karel Touschek z IKT Insolvence, která insolvenci společnosti začala řešit po Svobodovi. „Částka je nevymožitelná,“ uvedl Touschek na dotaz ČT, zda bude zpronevěřené peníze možné získat zpět.

Vydírali mě, hájí se odsouzený

Svoboda tvrdí, že miliony neposílal věřitelům, protože ho vydírali lidé z jihovýchodní Evropy. To ale soud nepřesvědčilo. Možným vydíráním se však dál zabývá policie. Zatím nikoho neobvinila.

„Prověřování pokračuje, čeká se na výslech korunního svědka ze zahraničí,“ upřesnil v pondělí pro ČT dozorový státní zástupce Richard Císař. Podle dřívějších informací Císaře jde o státního příslušníka Kosova a Srbska, který se měl zdržovat v Černé Hoře.

Podíl.