
V srdci Anglie, jen 160 kilometrů od Londýna, se druhé největší britské město mění v místo, které připomíná spíš postapokalyptický film než moderní metropoli. V ulicích Birminghamu se vrší desítky tisíc tun neodvezeného odpadu. Mezi pytli s odpadky se potulují krysy a lidé si zoufají. Příčinou je vleklý spor mezi popeláři a městskou radou a především důsledky letitých chyb v řízení města.
Birmingham zaplavený odpadky | Video: Reuters
Aby bylo možné pochopit, proč dnes Birmingham dusí vlastní odpadky, je třeba se vrátit o několik let zpátky. Už v roce 2017 město čelilo stávce popelářů. Aby tehdejší vedení města dosáhlo rychlého konce protestů, vytvořilo novou pracovní pozici: referenta pro recyklaci a sběr odpadu (WRCO).
Tato funkce byla štědřeji finančně ohodnocena oproti jiným městem placeným pozicím. Vyšší plat měl oficiálně kompenzovat „rozšířenou odpovědnost“. Jenže podle pozdějšího soudního rozhodnutí šlo o umělé vytvoření lépe placené pozice převážně pro muže, což odporovalo britským zákonům o rovném odměňování.
Rozsudek přinesl pro městskou radu obrovský finanční dopad. Musela vyplatit stovky milionů liber jako náhradu za nerovné mzdy a systém se začal hroutit.
Bankrot a škrty
V roce 2023 Birmingham prakticky zbankrotoval. Musel vyhlásit tzv. „sekci 114“, což je britský právní nástroj, kterým úřady přiznávají, že už nejsou schopné plnit své finanční závazky. Vedlo to k masivním škrtům. Město snížilo rozpočet o 300 milionů liber ročně a začalo poskytovat už jen ty nejzákladnější, zákonem stanovené služby. Mezi nimi je i odvoz odpadu.
Aby se město vyhnulo dalším problémům s nerovnými platy, rozhodlo se pozici WRCO zrušit. Tím započaly další protesty, které trvají až do současnosti.
Popeláři proti městu
Městská rada tvrdí, že se snažila situaci vyřešit férově a že žádný zaměstnanec nemusí přijít o peníze. Pracovníkům podle radnice nabídli tři možnosti: mohli přejít na jiné místo za stejný plat, absolvovat školení na řidiče popelářských vozů, čímž by si dokonce mohli finančně polepšit, nebo odejít dobrovolně s odstupným.
Odbory ale tvrdí, že tato nabídka je pouze částečným řešením a že ve skutečnosti nezabrání snížení mezd u stovek pracovníků, zvlášť těch, kteří dnes vykonávají zrušenou, lépe placenou pozici. Proto členové svazu Unite nabídku odmítli a stávka pokračuje. David Callaghan, který pracuje jako popelář přes 30 let, dodává: „Chceme se vrátit do práce. Ale potřebujeme férové podmínky. Jinak to nejde.“
Město v tunách odpadu
Ve městě se už nashromáždilo odhadem přes 21 tisíc tun odpadu. Týdně přibývá další tisíc. Někteří obyvatelé se pokoušejí odvážet vlastní odpad do sběrných dvorů, ale musí si rezervovat dopředu čas a místo odběru. Volná už prakticky nejsou žádná. „Získat místo na skládce je jako vyhrát v loterii,“ popisuje situaci podnikatel Abdul Sami.
Happy to report that Birmingham is now filled with trash, rats, and arabs. The city is bankrupt, the trash collectors have been on strike a full month, and the city is piled high with garbage.
Why not just drive it to the dump yourself? Illegal in the UK. 12 trips per year max. pic.twitter.com/g6qxayF6qp
— Josh (@XJosh) April 9, 2025
Když už hromady odpadu začaly ohrožovat veřejné zdraví, vláda povolala armádní plánovače, aby pomohli s organizací úklidu. Nejde o vojáky v ulicích, ale o experty, kteří mají pomoci s logistikou. „Je nezbytné chránit zdraví lidí,“ vysvětlila místopředsedkyně vlády Angela Raynerová.
Krize s přesahem
Birmingham dnes není jen městem, které přestalo zvládat svůj odpad. Je to také symbol širšího problému – rozpadu veřejných služeb ve Spojeném království, kde se pod tlakem inflace, škrtů a letitých neřešených sporů začínají hroutit základní struktury.
Podle odborů se podobné stávky mohou brzy rozšířit i do dalších britských měst. „Lidé už toho mají dost. Vidíme obrovský nárůst výzev ke stávce napříč zemí,“ uvedla Clare Keoghová z odborového svazu Unite.