Na poloostrově Reykjanes na jihozápadě Islandu ve čtvrtek nad ránem začala sopečná erupce, informovala islandská veřejnoprávní televize RÚV. Zářivě oranžová láva a dým stoupající z pukliny byly vidět už potřetí za poslední dva měsíce.
„V 5:30 (6:30 SEČ) nabralo mírné zemětřesení severovýchodně od Sýlingarfellu na intenzitě. Zhruba o 30 minut později ve stejné oblasti začala erupce. Podle prvních zpráv z kontrolního letu pobřežní stráže výbuch nastal ve stejné oblasti jako 18. prosince. Puklina je dlouhá asi tři kilometry. Láva v této fázi proudí převážně na západ,“ uvedla podle AFP islandská meteorologická služba IMO, která blížící se sopečnou činnost předpověděla ve své poslední zprávě.
Během noci a rána úřady preventivně evakuovaly návštěvníky v geotermálních lázních Modrá laguna, které jsou jednou z nejnavštěvovanějších islandských atrakcí, píše RÚV.
Island patří k vulkanicky nejaktivnějším regionům na světě. Nachází se zde přibližně 30 aktivních sopečných lokalit. Ostrov leží mezi eurasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které se od sebe vzdalují rychlostí přibližně dva centimetry za rok. V důsledku toho Island zažívá častá zemětřesení a sopečné erupce.
Za poslední dva roky došlo na Islandu k šesti erupcím, připomněla AFP. Ty nejnovější jsou z letošního ledna a loňského prosince. V roce 2010 výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes sto tisíc letů.