Aktualizace: 8.07.2024 14:54

Praha – Fialovo-zelenou polární záři na jižní Moravě se podařilo zachytit fotografovi Vlastimilu Vojáčkovi. Fotografie nazvaná Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem vyhrála titul Astrofotografie za měsíc červen. ČTK o tom dnes informoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Vítězný snímek vybrala porota České astronomické společnosti.

Jev zvaný polární záře je poměrně nevypočitatelný, zvláště v zeměpisných šířkách, ve kterých se nachází Česko. Severní nebe, pokud tedy není právě polární den, naopak o ni nemívá nouzi, uvedl ústav.

Zdrojem polární záře je aktivita Slunce, konkrétně reakce molekul a atomů zemské atmosféry s částicemi ze slunečního větru, který přichází po silných slunečních erupcích. Díky magnetickému poli Země se tok nabitých částic usměrňuje k zemským pólům.

V Česku bylo možné pozorovat polární záři naposledy letos v květnu. Zemi tehdy zasáhla podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) poprvé od roku 2003 geomagnetická bouře nejvyššího pátého stupně. Proto bylo možné sledovat a fotografovat polární záři v mnohem více jižnějších polohách.

Barva polární záře závisí na výšce, respektive na hustotě atmosféry v místech, kde částice v atmosféře reagují. V nejvyšších výškách okolo 200 kilometrů dominuje červená barva ionizovaného kyslíku. Níže až do výšky 100 kilometrů převládá zelená barva téhož plynu, vyzařovaná ovšem na jiné vlnové délce. V nejnižších výškách se začínají uplatňovat emise dusíku, které mohou mít modravý nádech.

Polární záře zachycená na snímku byla ten den podle ústavu velmi intenzivní a předpovědi se nemýlily. Většinou to bývá velice náročné odhadnout. Dostatečné množství částic musí doletět do atmosféry, poté záleží na jejím stavu, magnetickém poli Země a například i svitu Měsíce, který dokáže záři přesvítit. Zároveň musí být pozorovatel ve správný čas na správném místě, aby polární záři spatřil.

Česká astrofotografie měsíce se vyhlašuje od roku 2005. Vznikla jako česká obdoba mezinárodní soutěže Astronomický snímek dne. Mohou se jí účastnit profesionální astronomové i amatérští pozorovatelé.

 

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.