Události: Rozpočtový výbor doporučil rozpočet ke schválení (zdroj: ČT24)
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil dolní komoře, aby schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 241 miliard korun. Podpořil několik návrhů na přesuny peněz uvnitř něj – například 533 milionů uvnitř rozpočtu ministerstva spravedlnosti, které se mají přidat na platy v justici, uvnitř rozpočtu ministerstva zemědělství souhlasil s přesunem 700 milionů na vodní hospodářství. Uvnitř kapitoly ministerstva vnitra výbor doporučil přidat deset milionů spolkům působícím v požární ochraně.
Schválený schodek se má proti novelizovanému rozpočtu na letošní rok snížit o 41 miliard na 241 miliard korun. Příjmy se proti letošnímu rozpočtu zvyšují o 146 miliard a výdaje se proti upravenému rozpočtu zvyšují o 105 miliard. Převážnou část schodku pokryje zvýšení státního dluhu o 248 miliard.
Plénum sněmovny projedná ve druhém čtení státní rozpočet v příštím týdnu. Poslanci budou mít možnost předkládat své individuální návrhy na přesuny peněz. „Před druhým čtením se rozpočtový výbor pozitivně vyjádřil k návrhu státního rozpočtu, přijal některé pozměňovací návrhy i k tomu návrhu rozpočtu tak, jak přišel z ministerstva financí,“ podotýká předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN)
Nejdůležitějším navrženým přesunem je převod 533 milionů – původně určených na čtrnáctiprocentní zvýšení platů ústavních činitelů – do platů úředníků pracujících v justici. Návrh podal v roli poslance ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a také výbor pro bezpečnost.
Podle zdůvodnění má tento přesun stabilizovat personální situaci v justici a přispět k vyšší bezpečnosti ve věznicích. „Aby to mohlo být použito na platy administrativy justice, státního zastupitelství, probační služby, ministerstva a civilních zaměstnanců civilní služby,“ upřesnil Blažek.
Zvýšení platů soudců podpořili členové výboru
Objem peněz na platy soudců se měl podle vládního návrhu zvýšit téměř o čtrnáct procent. Z vyjádření zástupce resortu spravedlnosti vyplynulo, že například platy zaměstnanců soudů by se měly navýšit o dalších 5,1 procenta. „Bude to spíše odměnami, mohou být i stabilizační příspěvky, rizikové příplatky a tak dále,“ dodal Blažek.
Návrh podpořili všichni přítomní členové výboru. „Připadá nám správné, že pokud v návrhu rozpočtu bylo zejména pro soudce a státní zástupce původně navýšení o 14 procent, pokud se to redukuje, tak ať ty peníze jdou na platy ostatních zaměstnanců soudů a justice,“ řekl místopředseda výboru Vojtěch Munzar (ODS).
„Podpořili jsme to (přesun peněz) proto, protože tato vláda si bezostyšně dala do rozpočtu skoro čtrnáct procent na platy – nezapomínejme – i na platy politiků a soudců a částečně menší částku tam dala na státní zástupce. V tuto chvíli se ta částka jeví evidentně nadhodnocená,“ prohlásila předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.
Později dodala, že úředníci v justici jsou nejhůře honorovaní z celého spektra veřejné správy. „Tam je situace naprosto bezprecedentní, takže zcela určitě je namístě, že se platy zvednou,“ podotkla. Nevyloučila, že někdo ze soudců se může opět obrátit na Ústavní soud.
Rozpočtový výbor naopak nepodpořil návrhy výboru pro bezpečnost přidat Bezpečnostní informační službě 250 milionů z vládní rozpočtové rezervy. Ministerstvo financí mělo k tomuto návrhu negativní postoj právě kvůli tomu, že peníze chtěl výbor vzít z rezervy.
Stejně tak výbor nepodpořil navýšení objemu peněz pro Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost o 35 milionů. Naopak souhlasil s návrhem skupiny koaličních poslanců přesunout třicet milionů z vládní rozpočtové rezervy a přidat je ministerstvu školství na organizace pracující s mládeží, jako je třeba Skaut.
Munzar míní, že všechny návrhy, které ve středu výbor podpořil, pravděpodobně projdou i na plénu, pokud se neobjeví nové skutečnosti.
Opozice navrhne některé přesuny
Schillerová zdůraznila, že poslanci ANO rozpočet nemohou podpořit jako celek. „Stojí na hliněných nohou,“ poznamenala a odvolala se na dřívější výhrady Národní rozpočtové rady. Ta před měsícem poukázala na některé nesrovnalosti na straně příjmů i výdajů. Poslanecký klub ANO své návrhy připravuje, projedná je v úterý na své schůzi a předloží je ve středu při druhém čtení, avizovala.
Opozice chystá v rozpočtu se schodkem 241 miliard navrhnout přesuny za víc než 150 miliard. Žádný ale podle všeho nemá šanci na úspěch. „Chci ponechat prostředky ve státním rozpočtu i pro přidání nepedagogickým pracovníkům ve školství nebo nezdravotnickému personálu,“ navrhuje například místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). Sněmovna bude definitivně rozpočet schvalovat 4. prosince.