Policie bude moci vést trestní řízení vůči předsedovi SPD Tomiu Okamurovi za dvojici plakátů opozičního hnutí z loňské volební kampaně. Sněmovna ho ve středu vydala ke stíhání po více než čtyřhodinovém jednání. Policie podezírá Okamuru z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo z omezování jejich práv a svobod. Okamura po rozhodnutí o vydání řekl, že bude dál bojovat za bezpečnou Českou republiku a za svobodu slova.

Pro vyslovení souhlasu s trestním stíháním lídra SPD hlasovalo 81 ze 143 přítomných poslanců. Proti jich bylo 62. Vydání podpořili zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09, opoziční Piráti a nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO). Proti hlasovali vedle poslanců SPD včetně Okamury také zástupci ANO.

„Začíná nám nová doba, nová doba politické kriminalizace, a vy stojíte u jejího zrodu,“ vzkázal předseda klubu SPD Radim Fiala poslancům, kteří hlasovali pro vydání. Označil to za konec demokracie. „Nakonec to sežere vás,“ dodal.

Plénum rozhodovalo o policejní žádosti bez stanoviska mandátového a imunitního výboru. Potřebnou většinu hlasů v něm nezískalo ani doporučení dát souhlas s trestním stíháním, ani souhlas nedat. Okamura zaslal výboru písemné stanovisko, v němž motivy plakátů obšírně vysvětloval a obhajoval a které ve sněmovně přečetl stejně jako policejní žádost místopředseda výboru Pavel Staněk (ODS).

Poslanci SPD umístili před řečniště transparent s nápisem „Neodvolám“. „Vedeme fakticky debatu o svobodě slova, ne o mně, ale o tom, co se smí říkat a ukazovat a na co a jak se smí upozorňovat,“ řekl ještě před hlasováním na plénu sněmovny Okamura, podle kterého „začíná éra ne nepodobná normalizačnímu socialismu“.

Později v Událostech, komentářích uvedl, že šlo o „pravdivý“ plakát, který nesouhlasí s migračním paktem. „Nechci tu migrační pakt EU, který odsouhlasila Fialova vládní koalice včetně Pirátů,“ uvedl Okamura. Na otázku moderátora, zda pro něj vydání není lepší, protože se může obhájit před soudem, Okamura řekl, že „to snad nemyslí vážně“. Prohlásil, že mu hrozí tři roky vězení za svobodný názor, ale koalice jej neumlčí a on bude dál bojovat za svobodu slova a bezpečné Česko. „Občané rozhodnou ve volbách, doufám, že podpoří SPD,“ podotkl.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob řekl, že svoboda slova ohrožena není. „Kampaň SPD je opravdu nenávistná, xenofobní a rasistická,“ uvedl. Na otázku moderátora, zda politika nepřechází v politickou kriminalizaci, Jakob odpověděl, že nikoliv. „Poslanecká sněmovna není soudní tribunál, my jsme dostali žádost policie a bude to na policii, na státním zastupitelství, případně na soudu. A to je správné, soud má rozhodovat o tom, jestli byl spáchán trestný čin, či nikoliv. Nemá to dělat Poslanecká sněmovna,“ dodal.

„Stíháním Tomia Okamury je stíhána svoboda slova v této zemi,“ prohlásil na plénu sněmovny také člen SPD Jaroslav Foldyna. „Pokud nebudeme hájit svobodu dnes, může se stát, že zítra už budeme mít jen povolené názory,“ poznamenala jeho kolegyně z hnutí Marie Pošarová.

Předsedkyni mandátového a imunitního výboru Helenu Válkovou (ANO) zajímal postoj Okamury k policejní žádosti. Staněk očekával, že Okamura o vydání požádá, aby mohl obhájit své postoje před soudem. „Tomu bych říkal boj za svobodu slova,“ zdůraznil Staněk.

Kritici plakát označili za rasistický

Kontroverze vyvolal zejména plakát SPD proti migračnímu paktu EU před loňskými krajskými a senátními volbami. Byl na něm muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“. Kritici reklamu označili za rasistickou, padla trestní oznámení. Okamura opakovaně odmítl spojování SPD s rasismem či xenofobií, kampaň označil za alegorii.

Ve středu zopakoval, že plakát byl pravdivý, a označil jej za kritiku vládní koalice, která nehlasovala proti unijnímu migračnímu paktu.

Podání dalších trestních oznámení vyvolal také předvolební plakát SPD, na kterém dva romští chlapci kouřili cigaretu a o který se policejní žádost také opírá. V textu stálo: „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj’ na háku…“ a „Podpora pouze pro rodiny, kde děti plní školní docházku!“.

Volební kampaní SPD se zabývaly i soudy. Advokátka Pavla Krejčí a další lidé, které zastupovala, se u soudů v různých krajích domáhali toho, aby ochránily čestnost kampaně a zakázaly plakáty využívat. Krajské soudy návrhům nevyhověly. Nezasáhl ani Ústavní soud, nenašel k tomu procesní cestu.

Podíl.
Exit mobile version