Aktualizace: 19.01.2024 16:17

Praha – Sněmovna po dalších šesti hodinách jednání opět přerušila projednávání koaličního návrhu o umožnění korespondenčního hlasování Čechům žijícím v zahraničí. Zástupci opozice i dnes pokračovali v obstrukčních vystoupeních, podobně jako v předchozích dvou dnech. Po obsáhlém projevu bývalého předsedy dolní parlamentní komory Radka Vondráčka (ANO), který dnes mluvil 3,5 hodiny, vyplnili zbývající 2,5 hodiny zejména jeho straničtí kolegové v často opakovaných dvouminutových vystoupeních. Schůze byla krátce před 15:00 přerušena do úterý 23. ledna do 10:00. Opozice s návrhy na delší prodloužení neuspěla.

Projednávání koaliční předlohy začalo tuto středu ve 09:00 a trvalo zatím zhruba 31,5 hodiny čistého času. Zatímco středeční jednací den trval do půlnoci, čtvrtek svými projevy vyplnili předseda SPD Tomio Okamura s téměř jedenáctihodinovým projevem a Vondráček se zhruba hodinovým vystoupením, než byl ve 21:00 přerušen kvůli ukončení standardního jednacího dne. Do řádné diskuse bylo v okamžiku dnešního přerušení přihlášeno 70 převážně opozičních poslanců.

Opoziční poslanci po poledni v dvouminutových poznámkách mnohdy recyklovali svou kritiku koaliční předlohy. Nejčastěji ji označovali za účelovou s ohledem na podporu vládních stran mezi Čechy v cizině, kteří doposud musí jezdit volit na ambasády. Koalice proto potřebnost zdůvodňuje tím, že by hlasování poštou usnadnilo zahraničním Čechům uplatnění volebního práva. Místopředseda TOP 09 Michal Kučera uvedl, že návrh má usnadnit volbu Čechům v zahraničí, kteří toto právo mají už nyní, zatímco zástupci opozice se pozastavují nad tím, že volit by mohli i ti, kteří v Česku nežijí a neplatí daně.

„Ta účelovost z toho úplně čpí,“ prohlásil na adresu novely například Jiří Mašek (ANO). Patrik Nacher (ANO) poté sdělil, že „ta účelovost z toho čouhá jako sláma z bot“. Obvinil koalici, že na námitky není schopna reagovat. Předseda poslanců STAN Josef Cogan označil dvouminutová opoziční vystoupení za „klasickou ukázku, jak obstruovat“. Poukázal, že na dotazy pokládané hodiny formou faktických poznámek, které mají přednost před standardními projevy, se nedá odpovědět ve dvouminutovém formátu. Potvrdil to následně ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že své odpovědi nebude „kouskovat“ – a že mu snad opozice dá někdy možnost vystoupit celistvě tak, jako to mohl učinit Vondráček.

Bývalý předseda Sněmovny Vondráček varoval koalici před snahou omezovat práva opozice nebo řečnickou dobu, neboť by se to podle něj obrátilo proti ní, až nebude u vlády. Uvedl, že praxe využívání krátkých poznámek se formovala léta a že vše, co užívá, se naučil od bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska a od někdejšího předsedy poslanců ODS a nynějšího ministra financí Zbyňka Stanjury. „Já sám jsem nic nevymyslel,“ řekl. Poslanec a místopředseda SLK Jan Berki poukázal na to, že podle jednacího řádu Sněmovny může poslanec ve faktické poznámce reagovat na průběh rozpravy, ne však přednášet věcná stanoviska. „Tak přesně tohle nebyla faktická poznámka,“ reagovala na to Zuzana Ožanová (ANO).

Berenika Peštová (ANO) vyčetla Coganovi, že na ni promluvil mimo pořadí z poslanecké lavice a nepřihlásil se do debaty stisknutím příslušného tlačítka. „Nekřičte na mně, zmáčkněte si ten čudlíček,“ uvedla, čímž v jednacím sále vyvolala veselí. Předsedající schůze Jan Skopeček (ODS) poté při vyvolávání dalšího řečníka oznámil, že „poslanec (Karel) Rais zmáčkl čudlíček, takže bude moci mluvit“. „To je to, co ještě umím,“ podotkl vyvolaný zástupce ANO. Ministr zahraničí a bývalý pirátský poslanec Jan Lipavský následně při svém vystoupení přiznal – „Nemám hlasovací kartu, takže nemůžu zmáčknout čudlíček.“.

Růst příspěvků na péči Sněmovna neprojednala, koalice schůzi ANO neumožnila

Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na růst příspěvků na péči, které dostávají lidé se zdravotním postižením, dnes Sněmovna neprojednala. Vzhledem k očekávanému zápornému postoji koaliční většiny zamítla návrh programu mimořádné schůze, kterou nechali zákonodárci ANO k předloze svolat. Podle novely by příspěvky na péči vzrostly vesměs o desetinu, některé víc. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce upravit valorizační pravidla a zvýšit tyto dotace nejpozději od poloviny letoška.

Poslanecká jednání pro tento týden skončila. Sněmovna se znovu sejde v úterý, kdy bude od 10:00 pokračovat úvodní debata o sporné koaliční novele o uzákonění možnosti poštovního hlasování v některých volbách pro Čechy žijící v cizině.

Poslanci ANO zdůvodňovali navrhované zvýšení příspěvků zdražením poskytovaných služeb, což podle nich zhoršuje jejich dostupnost klientům. Stát by v případě přijetí předlohy vydal na příspěvky podle odhadu autorů zhruba o pět miliard korun ročně navíc.

„Můžeme pomoci jedné z nezranitelnějších skupin obyvatel,“ nabádal Sněmovnu k přijetí předlohy Aleš Juchelka (ANO). Pečující podle něj nepotřebují školení a rozšíření odlehčovacích služeb, jak navrhla koalice. „Ti lidé potřebují peníze, když se jim zdražuje všechno okolo,“ řekl. Zvýšení příspěvku na péči je podle Juchelky na rozdíl od zavedení korespondenční volby nutné.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce, aby výši příspěvků nestanovoval přímo zákon, ale aby ji mohla měnit svým nařízením vláda v návaznosti na růst cen. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že novela je v legislativním procesu, jsou i cesty k rychlejšímu schválení. „Je tady jasný závazek, byl řečen veřejně, že nejpozději od 1. července příspěvek na péči je nutné zvýšit,“ řekl. Podle dřívějších informací by to mohlo být o čtvrtinu.

Příspěvky na péči by měly podle představ poslanců ANO vzrůst o desetinu lidem do 18 let věku ve všech čtyřech stupních závislosti na pomoci druhých. O deset procent novela zvyšuje také příspěvky lidem starším 18 let ve třetím a čtvrtém stupni závislosti. V prvním stupni by příspěvek vzrostl z 880 korun na 2000 korun a ve druhém stupni z 4400 korun na 6400 korun.

Příspěvky se naposledy plošně zvyšovaly v roce 2016, o dva roky později vzrostly částky pro třetí a čtvrtý stupeň závislosti na pomoci jiných. Lidé do 18 věku dostávají v současnosti podle stupně závislosti 3300 korun, 6600 korun, 13.900 korun, nebo 19.200 korun měsíčně. Novela ANO by částky zvedla na 3630 korun, 7260 korun, 15.290 korun a na 21.120 korun za měsíc. Lidem starším 18 let ve třetím stupni závislosti by příspěvek vzrostl o 1280 na 14.080 korun a ve čtvrtém stupni o 1920 korun na 21.120 korun.

Ve Sněmovně je v podstatě od začátku volebního období novela poslanců opozičního hnutí SPD, která zvyšuje příspěvky na péči lidem v prvním a druhém stupni závislosti na pomoci druhých. Sněmovna předloni v prosinci tuto předlohu v úvodním kole jen rozjednala. „Vláda brání tento návrh řádně doprojednat,“ uvedl dnes předseda poslanců SPD Radim Fiala. Nynější částky jsou podle něj neúnosné, když od posledního zvýšení příspěvků činila inflace v souhrnu asi 40 procent, dodal.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.