
Rusko má v plánu letos vyrobit více než 600 řízených střel Ch-101. To je víc než desetinásobek toho, co vyrábělo ještě před několika lety. Velká část součástek, které Rusové při výrobě používají, je západní výroby, případně pocházejí z Číny, Běloruska, Íránu a dalších spřátelených zemí. Naznačují to dokumenty, které zveřejnila ukrajinská televize 24TV.
Záběry ukazují, jak bombardéry TU-95M vypouštějí rakety Ch-101 | Video: Youtube/Ministerstvo obrany Ruska
Navzdory sankcím a ekonomickým problémům, kterým země čelí, se Rusko stále snaží ovládnout ukrajinské území a silně investuje do obranného průmyslu. Podle zpráv, které přinesla ukrajinská televize 24TV na základě uniklých informací, jež získala společnost Dallas, plánují v roce 2025 Rusové vyrobit více než 600 raket Ch-101. Ještě v roce 2021 přitom byli schopni vyrobit pouhých 56 kusů ročně, výrobu tak během let navýšili víc než desetinásobně.
To podle odborníků oslovených ukrajinskou televizí 24TV může naznačovat, že se Rusko připravuje na nové fáze války včetně možných úderů proti členským státům NATO v Pobaltí.
O tom, že rakety, které útočí na Ukrajinu, využívají komponenty z Tchaj-wanu, Nizozemska, Švýcarska, USA nebo Německa, se mluví už delší dobu. Text publikovaný 7. května ale popisuje, o jaké součástky přesně jde a na základě uniklých faktur a objednávek uvádí počet vznikajících raket.
Podniky, ve kterých se rakety vyrábějí, teď pracují na tři směny. Dokázaly si poradit s nedostatkem západních komponent, které nyní nakupují různými způsoby – buď přes třetí zemi, nebo se je snaží nahradit součástkami z Číny, Íránu, Běloruska a dalších spřátelených států. V zemi dokonce funguje společnost TRV-Engineering spadající pod státní obranný gigant KTRV, která součástky navzdory sankcím kupuje a obstarává logistiku.
Jednou z takových součástek jsou běloruské výškoměry, anebo – jak poznamenává bezpečnostní analytik Lukáš Visingr – čipy od západních společností. „Například čip do pračky, který ovládá napouštěcí ventil. Rusové ho můžou použít třeba na napouštění paliva v raketě,“ říká.
Strategický bombardér Tu-95 vyzbrojený střelami typu Ch-101. | Foto: Dmitry Terekhov from Odintsovo, Russian Federation / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
Zamezit takovým dodávkám je podle něj nemožné, protože se součástky do země dostávají buď jako „civilní“, nebo je Rusko nakupuje přes překupníky. „Jediná možnost, jak to zastavit, by byla totální blokáda Ruska. Taková věc ale existuje jenom v extrémních scénářích.“
Podobně jsou na tom podle něj také drony Šáhed. „V nich se čím dál častěji objevují čínské komponenty, například terminály satelitní navigace,“ tvrdí Visingr. Upozorňuje také na taktiku, kterou nyní Ukrajinci začali používat – místo na rafinerie teď útočí na zbrojovky. „V jednu chvíli se kvůli tomu téměř zastavila výroba raket Iskander, když došlo k výbuchu v továrně. Neví se, zda to byla nehoda, nebo ukrajinská sabotáž, v každém případě to ukázalo, že jediná možnost je útočit na místa, kde probíhá výroba.“ I proto podle něj před několika dny zasáhly ukrajinské útoky hned dvě důležité zbrojovky.
Ch-101 jsou strategické podzvukové řízené střely vzduch-země. Jde o relativně novou zbraň, poprvé byly do služby uvedeny v roce 2013 a použity byly v Sýrii. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu Rusko odpaluje rakety Ch-101 na ukrajinská města, zejména na Vinnycju, Kyjev, Dnipro, Oděsu a další. Právě raketa Ch-101 zasáhla v létě 2024 dětskou nemocnici Ochmatyd v Kyjevě.
Spotlight moment: Zamrzla jsem, ruské rakety dopadly v Kyjevě kousek od nás, líčí české novinářky Anna Dohnalová a Tereza Povolná | Video: Tým Spotlight