Komerční prezentace Aktual.: 19.01.2025 15:04

Bratislava – Více než stovka slovenských psychiatrů a psychologů poslala v reakci na dění ve slovenské politice otevřený dopis předsedovi vlády Robertovi Ficovi. Autoři dopisu upozorňují na podle nich znepokojivý vývoj politické kultury a demokratických hodnot pod premiérovým vlivem a vyjadřují obavy o vnitropolitickou situaci i o mezinárodní postavení Slovenska. Premiéra vyzvali k zamyšlení nad sebou samým, anebo k odchodu z politiky, napsal dnes na svém webu slovenský list Pravda.

„Vaše politické chování se vyznačuje čím dál větší mírou mocensko-autoritářského stylu, manipulací s fakty, lhaním, zesměšňováním a útočním na politické odpůrce, novináře i běžné občany, kteří projeví nesouhlas s vaší politikou,“ píší experti.

Kritizují Fica, že kvůli mocenským ambicím nevěnuje pozornost zaostávajícímu školství, zdravotnictví a infrastruktuře. „Podporujete kroky, které jdou proti hodnotám Evropské unie a NATO,“ míní o Ficově zahraniční politice a nejasném vyjadřování k ruské agresi proti Ukrajině či cestě do Moskvy, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Autoři poukázali i na to, že údajná premiérova agresivita a emociální výbušnost zesílily po pokusu o atentát, který odsoudili. „Přežil jste nepochybně život ohrožující stres, který může mít dopady i na vaše fungování v budoucnu,“ varovali.

Dopis je současně výzvou k sebereflexi a korekci premiérova politického chování, napsala Pravda.

Nejde o první dopis odborníků k duševnímu zdraví předsedovi slovenské vlády. V květnu 1998 podepsala drtivá většina účastníků sjezdu slovenských psychiatrů v Košicích dopis Vladimíru Mečiarovi – a mnohé výhrady byly podobně, zejména ohrožení demokracie a začlenění Slovenska do evropských a transatlantických struktur.

„V současné politické situaci nechceme čekat na uspořádání dalšího psychiatrického sjezdu,“ vysvětlili autoři, profesoři Jozef Hašto a Anton Heretik.

Podobný dopis podle Pravdy zveřejnila i Slovenská komora psychologů, vyjadřující obavy z rostoucího napětí a nepřátelství mezi slovenskými politiky, dopady na životy občany a z rizika „normalizace násilí ve veřejné debatě“.

Podíl.
Exit mobile version