
Aktual.: 3.07.2025 12:19
Bratislava – Bývalý slovenský ministr obrany Jaroslav Naď dnes vypovídal na policii v souvislosti s dřívější vojenskou pomocí, kterou Bratislava poskytla Ukrajině bránící se ruské vojenské invazi. Naď pak před novináři protiprávní jednání v uvedené záležitosti odmítl a řekl, že obviněn nebyl. Případem se zabývá úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) pro podezření ze zneužití peněz určených na pomoc Kyjevu.
V červnu EPPO a slovenská policie informovaly o raziích na Slovensku, při kterých bylo v uvedené kauze zadrženo osm lidí. Policie tehdy chtěla předvést i Nadě, ten byl ale na dovolené v Kanadě. Podezření se týká možné manipulace při nákupu munice pro Ukrajinu, kterou pak Slovensko žádalo proplatit z Evropského mírového nástroje. Vzniklou škodu EPPO dříve odhadl na 7,4 milionu eur (182,5 milionu korun). Není známo, zda je v případu někdo obviněn.
„Odmítám jakékoliv protizákonné jednání, obohacování, nehospodárné nakládání s majetkem státu nebo že bych poškozoval finanční zájmy evropského společenství. To všechno jsou úplné nesmysly,“ řekl Naď po výslechu. Dodal, že ani v současnosti by při vojenské pomoci Ukrajině nepostupoval jinak a že kauza je politicky motivována. Uvedl, že na policejní výslechy v různých záležitostech chodí pravidelně.
Slovenský nejvyšší kontrolní úřad loni (NKÚ) loni v říjnu poukázal na porušení zákona ministerstvem obrany například při nákupu dříve vyřazené munice do minometů. Munici ministerstvo obrany objednalo bezprostředně po začátku ruské invaze na Ukrajinu. NKÚ psal o tom, že munice nebyla technicky posouzena a úřady ani nezřídily komisi k posouzení kupní ceny. Podobně NKÚ upozornil i na pochybení ministerstva obrany při nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu.
Z vyjádření Nadě vyplynulo, že šlo o munici, kterou Slovensko ze svých zásob v minulosti vyřadilo. Podle tisku ji před lety prodalo skupině MSM, která patří do holdingu Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada a která tyto náboje skladovala v prostorech jedné ze slovenských státních zbrojařských firem. Po ruské invazi na Ukrajinu pak Slovensko tuto munici odkoupilo zpět, poslalo ji Kyjevu a požádalo o proplacení transakce z evropských peněz.
Nynější slovenští vládní politici včetně premiéra Roberta Fica byli v době začátku ruské invaze na Ukrajinu v opozici a následně kritizovali tehdejší kabinet za darování vojenské techniky a munice Kyjevu. Současná slovenská vláda po předloňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob. Umožnila ale pokračování komerčních kontraktů a vládní politici si v uplynulých týdnech opakovaně pochvalovali rozvoj zbrojařského průmyslu na Slovensku, ve kterém se výrazně angažuje CSG.