
Generální ředitelkou Slovenské televize a rozhlasu (STVR) zvolila její rada dosavadní programovou ředitelku Slovenské televize Martinu Flašíkovou. Dostala nejvíc hlasů z pěti kandidátů. STVR vznikla loni v červenci ze zrušeného Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Změnu od začátku kritizovala opozice i část zaměstnanců stanice, podle nichž tak vládní koalice premiéra Roberta Fica (Smer) STVR ovládla. Vláda to odmítá.
Kandidátů na post generálního ředitele STVR bylo pět, kromě Flašíkové ale měl reálnou šanci na zvolení podle slovenských médií jen mediální manažer Igor Slanina, který byl po rozpuštění RTVS pověřen dočasným řízením instituce. Na pozici ho loni v létě jmenoval místopředseda sněmovny Peter Žiga (Hlas), který byl tehdy pověřený vedením parlamentu.
Flašíková v tajném hlasování o novém generálním řediteli získala sedm hlasů z devíti, Slanina zbylé dva.
Flašíková se letos v dubnu stala šéfkou sekce programových služeb Slovenské televize, která je součástí STVR. V minulosti se jako televizní producentka podílela na přípravě zábavných pořadů, seriálů i filmů. Podle tisku je dcerou zesnulého podnikatele Fedora Flašíka, který v minulosti připravoval volební kampaň nejen Ficovy strany Smer, ale také strany HZDS někdejšího ministerského předsedy Vladimíra Mečiara.
Zvolená generální ředitelka STVR během slyšení zmiňovala možnost vytvoření národního zpravodajského systému, který by vznikl propojením systémů STVR a veřejnoprávní tiskové agentury TASR. Nevyloučila možnost zrušení sportovního televizního kanálu STVR.
Rozpuštění RTVS
Nový zákon o veřejnoprávní Slovenské televizi a rozhlasu (STVR) schválila slovenská vláda loni v červnu, nástupnická organizace Slovenská televize a rozhlas (STVR) vznikla 1. července.
V praxi se zákon projevil i tím, že ve vedení stanice předčasně skončil její generální ředitel Ľuboš Machaj, který se ujal funkce na původně pětileté období v roce 2022, kdy současné slovenské vládní strany nebyly u moci.
Nového řádného ředitele STVR volila podle zákona rada televize a rozhlasu v novém složení. Členům její předchůdkyně, rady RTVS, totiž se zánikem stanice skončilo i jejich funkční období. Čtyři členy rady STVR jmenovala ministryně kultury Martina Šimkovičová (SNS), zbylých pět zvolil parlament.
K volbě nového generálního ředitele STVR ale nemohla její rada přistoupit už loni, neboť parlament pět jejích členů zvolil až letos v březnu. Stalo se tak po urovnání krize ve vládní koalici, která předtím dočasně přišla o většinu ve sněmovně. Jiné čtyři členy rady ministryně Šimkovičová jmenovala do funkce ještě loni v létě. Členem Rady STVR je kromě jiných blízký spolupracovník ministryně kultury Lukáš Machala a také Ficův poradce, stíhaný advokát David Lindtner.
Kritika a protesty
Opozice i nespokojení zaměstnanci RTVS označili zákon za prostředek, kterým chce vládní koalice veřejnoprávní médium ovládnout. Podobně se vyjádřila i někdejší místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová nebo Evropská vysílací unie (EBU).
Vláda to odmítla, rovněž prezident Peter Pellegrini neshledal na zákonu nic závadného. Trojice opozičních stran nicméně zákon napadla u ústavního soudu, který na podzim oznámil, že normu posoudí. Nevyhověl ale návrhu opozice na pozastavení účinnosti napadnutých ustanovení.
Část pracovníků RTVS se ještě před schválením zapojila do výstražné stávky, protestovali i u sídla parlamentu. Odpor proti mediální novele byl i jedním z bodů opakovaných opozičních protivládních demonstrací, řada z nich byla namířena přímo proti ministryni Šimkovičové.
Opoziční hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče také před volbou šéfa STVR tvrdilo, že veřejnoprávní televize a rozhlas se mění na stranické médium trojice vládních stran. Opozice také shodně kritizovala, že na veřejné slyšení kandidátů na ředitele STVR nebyla vpuštěna veřejnost a zástupce médií, ale jen několika opozičních poslanců. Přenos ze slyšení byl vysílán na internetu.