Aktualizace: 7.05.2024 16:33

Bratislava – Slovenská policie dnes zaznamenala přes 1100 hrozeb pumovými útoky po celé zemi. Většina se týkala škol, další byly zaměřené na banky či prodejny elektrotechniky. Odpoledne to uvedla policie, která dříve během dne informovala, že výhrůžky dostalo přes 200 školských zařízení.

Policie oznámila, že ke 13:00 evidovala 995 hrozeb pumovými útoky na konkrétní školy po celé zemi, dále 110 výhrůžek zaměřených na banky a 40 hrozeb, které se týkaly prodejen elektrotechniky. Policie zatím neinformovala o případném nálezu výbušnin. Jde patrně o největší případ svého druhu v novodobých dějinách země během jednoho dne.

Elitní jednotka policie NAKA věc vyšetřuje jako teroristický útok, za který pachateli hrozí až doživotí. Už minulý týden podle policie podobné e-mailové výhrůžky dostalo více než 120 škol v Bratislavském kraji.

Podle televize Markíza je výhrůžný e-mail psaný slovensky, je nábožensky motivovaný a obsahuje výhrůžky smrtí. Anonym zmiňuje islám, který vyzdvihuje nad ostatní náboženství.

Policie oznámila, že při vyšetřování spolupracuje s dalšími bezpečnostními službami a zahraničními partnery. Dříve také informovala, že do akce nasadila pyrotechniky, psovody se služebními psy, pořádkové jednotky i příslušníky svého elitního útvaru.

Samosprávy z různých regionů uvedly, že úřady nařídily evakuaci škol. Některé z nich vyučování přerušily či zrušily.

Slovenská média informovala, že kvůli pumové hrozbě byly kontrolovány i pobočky Všeobecné úvěrové banky, která je jedním z největších peněžních ústavů v zemi. Některá pracoviště banky zůstala zavřená.

Slovenské ministerstvo vnitra uvedlo, že podobných incidentů v zemi přibývá. Ministr školství Tomáš Drucker na sociální síti napsal, že ohlašovat bombu ve školách je zvrhlé, byť by to bylo z recese.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.