Slovenská sněmovna zrušila možnost stíhat za mimořádné situace lékaře, kteří by odmítli pracovat v nemocnicích. Schválila také další změny, na nichž se loni v prosinci dohodla vláda s lékařskými odbory (LOZ) a po kterých nespokojení lékaři hromadně odvolali podané výpovědi. Balík zákonů při hlasování sněmovny podpořili vládní poslanci a většina nezařazených zákonodárců. Opozice předlohu nepodpořila, když tvrdila, že část změn nepomůže pacientům.

Spor vlády s LOZ odstartoval loni na podzim konsolidační balíček, ve kterém kabinet bez dohody s odbory prosadil škrty v růstu platů nemocničních lékařů. Většina z nich pak hromadně podala výpovědi a lékařské odbory předložily vládě několik požadavků.

Vláda následně prosadila ve sněmovně zákon, který měl pod hrozbou trestu vězení přinutit nespokojené lékaře pracovat v nemocnicích navzdory tomu, že hromadně podali výpovědi.

Před Vánocemi vláda a LOZ ovšem uzavřely dohodu, ve které se kabinet slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) zavázal splnit různé požadavky lékařských odborů, mimo jiné navrhnout sněmovně zrušení uvedené možnosti stíhat lékaře, dále zajistit části doktorů zvýšení platů podle původního pravidla či stanovit minimální počet zdravotnického personálu ve slovenských nemocnicích, které dlouhodobě čelí nedostatku lékařů a zdravotních sester.

Ke schválení balíku zákonů potřebovala trojice vládních stran, která mezitím přišla o většinu ve sněmovně, získat podporu od dalších zákonodárců. Vládní koalici při hlasování nakonec podpořili ti nezařazení poslanci, kteří dříve opustili kluby vládních stran nebo byli vyloučeni z vládní koalice. Opozice předlohu nepodpořila s tím, že změny pomohou zejména lékařům, nikoliv pacientům.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdilo, že vzniklé náklady v objemu několika desítek milionů eur v souvislosti s balíčkem změn pokryje z úsporných opatření.

Podíl.
Exit mobile version