Slovensko od úterý kvůli nákaze slintavky a kulhavky obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem, rozhodla vláda. Potrvají do 7. května. Podle ministra zemědělství Richarda Takáče (SMER) země zároveň do jmenovaných států uzavře sedmnáct malých hraničních přechodů. Slovenská policie informovala, že nově už nebude možné do Česka přepravovat zvířata a další určené zboží přes hraniční přechod Makov / Bílá-Bumbálka.

Z rozhodnutí vlády bude pro dopravu uzavřeno šestnáct malých přechodů s Maďarskem a jeden s Rakouskem, oznámil Takáč. Například s Maďarskem má Slovensko na společné hranici několik desítek přechodů.

Krok Takáč zdůvodnil přesunem příslušníků bezpečnostních a dalších složek z hranic na pomoc s kontrolami dodržování hygienických opatření proti šíření nákazy. Ministr už v neděli tvrdil, že někteří slovenští farmáři neplní nařízení, která zahrnují například dezinfekci či zákaz vstupu nepovolaných lidí do chovů.

Slovensko dosud potvrdilo šest ohnisek vysoce nakažlivého onemocnění skotu a jiných zvířat, které bylo do země podle Bratislavy zavlečeno z Maďarska. Maďarsko zjistilo slintavku a kulhavku také v jednom z chovů u svých hranic s Rakouskem.

Slovenské úřady už dříve zahájily kontroly a dezinfekci vozidel na hranicích s Maďarskem a Rakouskem. Veterinární správa také stanovila vybrané slovensko-maďarské hraniční přechody, které mohou využívat nákladní vozidla. Podobná opatření zavedlo Česko na hranicích se Slovenskem.

Na Bumbálce nelze umístit dezinfekční vany

Podle českého ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) na Bumbálce kvůli značnému sklonu silnice nelze umístit vany s dezinfekčním prostředkem. Česko dříve rozhodlo, že transport zvířat, živočišných produktů a krmiv do Česka ze Slovenska je povolen pouze přes pět hraničních přechodů, včetně přechodu Makov / Bílá-Bumbálka, kde to už podle policie nebude možné.

Uvedená opatření způsobila kolony na hranicích Slovenska s Maďarskem, Rakouskem i s Českem. Například v pondělí před slovensko-českým dálničním přechodem Brodské–Břeclav kolona vozidel dosáhla podle policie délky zhruba dvanáct kilometrů. V devítikilometrové koloně zase čekali řidiči u dálničního přechodu Čunovo–Rajka do Maďarska.

Opoziční politici na Slovensku tvrdili, že země měla přísnější režim na hranicích s Maďarskem zavést bezprostředně po březnovém potvrzení prvního ohniska slintavky a kulhavky u tohoto jižního souseda Slovenska. Představitelé slovenské vlády své kroky v této záležitosti naopak obhajovali.

Ve slovenské vládě nepanuje shoda ohledně odškodňování podnikatelů, jejichž chovy nákaza zasáhla. Proti vyplácení kompenzací velkým chovatelům se postavil ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS), zatímco premiér Robert Fico (SMER) vyplácení finančních náhrad slíbil už dříve.

Podíl.
Exit mobile version