Od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynulo už sedm let. Na Slovensku tehdy vyvolala největší porevoluční vlnu protestů, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica (Smer). Ten se v roce 2023 vrátil do čela slovenské vlády a čelí kritice, že ohrožuje principy právního státu a že zemi otáčí směrem k Rusku. Na výročí zmíněné události i proto proběhne několik demonstrací po celém Slovensku.

Kuciak a Kušnírová byli zavražděni 21. února 2018 ve svém domě ve Velké Mače nedaleko Trnavy. V roce 2019 byl za tento čin odsouzen k patnácti letům vězení Zoltán Andruskó a o rok později dostal trest na pětadvacet let Miroslav Marček.

V květnu 2023 následně specializovaný soud v Pezinku zprostil obžaloby z objednání vraždy Mariana Kočnera. Druhou obžalovanou, Alenu Zsuzsovou, vinnou naopak uznal a poslal ji za mříže na pětadvacet let.

„Tresty byly uděleny vykonavatelům i jednomu zprostředkovateli, ale soudní proces se táhne dál. Slováci čekají především na to, jak to dopadne s Kočnerem, protože pro řadu z nich je vinný, ale je samozřejmě nutné ctít presumpci neviny,“ uvedl zahraniční zpravodaj ČT na Slovensku v letech 2016 až 2019 Lukáš Mathé.

Vzpomínat se bude nejen na Slovensku

V den výročí se budou konat po celé zemi shromáždění, která uctí památku zavražděného novináře a jeho partnerky a která budou podle Mathého zároveň sloužit jako možnost kritizovat premiéra Fica i jeho kabinet. „Protestujícím vadí zejména vztah k Rusku a korupční prostředí, které vidí ve vládě,“ dodal.

Současný zpravodaj ČT na Slovensku Jan Šilhan doplnil, že se lidé už od rána scházejí u pomníku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové v Bratislavě a že ve čtyřiceti městech napříč Slovenskem proběhnou v podvečer vzpomínková setkání. „Vzpomínat se bude také v Praze, v Brně, ve Vídni, v Bruselu, v Paříži nebo například v Amsterdamu,“ poznamenal Šilhan.

V Praze se v 17:00 uskuteční ekumenická vzpomínka a po jejím skončení bude následovat průvod se svíčkami na Náměstí Jana Palacha, kde od 18:00 zazní vzkazy rodičů Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, projev Studentského fóra Slováků v zahraničí a Platformy pro demokracii.

Pieta ve Štrasburku

Minulý týden si smutné výročí připomněli na plenárním zasedání ve Štrasburku také poslanci Evropského parlamentu. „Žádný novinář by nikdy neměl obětovat svůj život, když odkrývá pravdu a slouží veřejnosti,“ řekl eurokomisař pro demokracii, justici a vládu práva Michael McGrath. „Komise podnikla kroky k posílení svobody a plurality médií, k větší ochraně novinářů při jejich práci,“ dodal.

Europoslanci z řad slovenské opoziční strany Progresívne Slovensko uspořádali na půdě EP vzpomínkové setkání, kterého se účastnil McGrath i další osobnosti.

Podle europoslankyně Veroniky Cifrové Ostrihoňové (Progresívne Slovensko) události po Kuciakově vraždě ukázaly, že na Slovensku je společenství lidí, které dokáže demonstrovat v ulicích za pravdu a spravedlnost. Tito lidé podle ní vědí, že je Evropská unie nenechá na holičkách. Další europoslankyně Katarína Roth Neveďalová (Smer) naopak vyzvala, aby se na Slovensku přestalo smrti Kuciaka a Kušnírové zneužívat k politické diskusi.

Podíl.