Evropská unie v úterý neschválila osmnáctý balík sankcí proti Rusku, uvedla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání s ministry zahraničí EU. Evropská komise (EK) reagovala na požadavky Slovenska, nyní je míč na druhé straně, sdělila. Očekává, že ke schválení dojde ve středu. Před tiskovou konferencí Kallasové slovenský premiér Robert Fico (Smer) oznámil, že slovenský zástupce požádal o odklad hlasování o balíku sankcí. Bratislava chce podle něj výjimku na dovoz ruského plynu do roku 2034.
Bratislava chce podle Fica výjimku na dovoz ruského plynu do roku 2034 v souladu se smlouvou, kterou má uzavřenou s ruským koncernem Gazprom. Evropská komise dříve Slovensku slíbila šest různých opatření a kroků v souvislosti se svým návrhem postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruské suroviny do EU.
Fico si poskytnutím záruk ze strany EK v zájmu zajištění budoucích dodávek plynu za férové ceny podmiňoval souhlas Bratislavy s novým balíkem sankcí proti Rusku za jeho pokračující vojenskou agresi na Ukrajině. Až dosud veřejně nezmiňoval, že chce dosáhnout výjimku na dovoz ruského plynu. Návrh zastavit dovoz ruského plynu předseda slovenské vlády opakovaně kritizuje a v úterý ho označil za „imbecilní“.
„Jsem opravdu smutná, že se dnes sankce nepodařilo schválit,“ prohlásila Kallasová během tiskové konference. „Komise splnila, co po ní žádali, míč je nyní na slovenské straně hřiště,“ dodala. Podle svých slov ale zůstává optimistická a doufá, že by mohlo být dosaženo řešení už ve středu, kdy se uskuteční jednání velvyslanců členských států při EU, takzvaného Coreperu.
EK Slovensku slíbila vyřešení poplatků
Fico potvrdil, že EK slíbila Slovensku například řešení přeshraničních poplatků v ropném a plynárenském sektoru. Komise se rovněž hodlá zaměřit na poplatky spojené s přepravou plynu, a to ve snaze zmírnit negativní dopady ukončení dodávek ruského plynu. Chce rovněž spolupracovat se Slovenskem na posílení energetické bezpečnosti a snížení cen elektřiny a plynu.
Vyjádřila také připravenost jednat se Slovenskem i v právních záležitostech a zasáhnout v případě potřeby ve věci případných sporů v souvislosti s uplatněním rozhodnutí o ukončení dodávek plynu z Ruska. Připravit by měla spolu se Slovenskem návrhy o možnosti využití peněz z evropských fondů na kompenzaci případných negativních dopadů svého návrhu na domácnosti a průmysl. Uvedený dopis předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové Fico zveřejnil na sociální síti.
„Jednání probíhají už nějakou dobu a předsedkyně Evropské komise rovněž poslala slovenskému premiérovi dopis, ve kterém reagovala na jejich obavy. Dosud se to zdálo v pořádku,“ uvedla Kallasová. „Takže nevím, co se mezitím stalo, pravděpodobně něco v domácí politice. Je ale důležité, abychom se těchto bodů drželi. Pokud máte obavy a tyto obavy a citlivé otázky jsou řešeny, pak si myslím, že je důležité, abyste k tomu nepřidávali nic navíc,“ reagovala.
„Pokud budou dány určité garance, které Slovensko požaduje, tak by to mohlo vést k tomu, že slovenský blok bude odstraněn,“ sdělil šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) po jednání unijních ministrů s tím, že na slovenskou stranu byl „poměrně velký tlak“. Věří, že by k posunu mohlo dojít ve středu a že se situaci podaří vyřešit.
Slovensko dlouhodobě odebírá plyn z Ruska, s nímž má smlouvu o dodávkách této suroviny do roku 2034. O nových protiruských sankcích budou v úterý v Bruselu diskutovat ministři zahraničí evropského bloku, podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové jsou blízko k dohodě.
Fico návrh EK ukončit dovoz ruského plynu do Unie opakovaně kritizoval a označil ho za ideologický. Řekl například, že krok povede ke zvýšení cen plynu. Slovensko podle něj také přijde o tranzitní poplatky za přepravu ruské suroviny a bude muset naopak platit více za dopravu plynu pro vlastní potřebu z jiných zdrojů. Fico také upozornil na riziko, že Slovensko bude čelit arbitráži, pokud nedodrží kontrakt s ruským koncernem Gazprom o dodávkách plynu.
Kritika ze strany slovenské opozice
Slovenská opozice v úterý kritizovala přístup již čtyřnásobného premiéra Fica a jeho strany Smer k řešení dodávek plynu.
„Co dělal Fico poslední dva roky? Celá Evropa pracovala na tom, abychom se odpojili od ruského plynu. On tu nedělal absolutně nic, hájil ekonomické zájmy agresora, který napadl jinou suverénní zemi,“ tvrdil na tiskové konferenci předseda liberální strany Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling. Dodal, že Rusko používá plyn jako zbraň a že velkoobchodní cena plynu patří na Slovensku k nejvyšším v EU.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) v prohlášení uvedlo, že Slovensko zaostává za ostatními zeměmi EU při plnění cíle snížit svou energetickou závislost na Rusku. „Za současné vlády její předseda místo jednání s klíčovými partnery navštěvoval Moskvu, zhoršil vyjednávací pozici Slovenska nejen v rámci EU. Místo spolupráce a koordinace postupů v souladu s dohodami na evropské úrovni předseda vlády a strana Smer neustále rozdmýchává napětí nejen na domácí, ale i na mezinárodní úrovni,“ uvedlo KDH.
Poskytnutím záruk Fico podmínil souhlas Bratislavy s osmnáctým souborem sankcí proti Rusku. Zatímco ke schválení restrikcí vůči Moskvě je potřeba jednomyslný souhlas členských zemí evropského bloku, k prosazení návrhu ukončit dovoz ruského plynu bude při hlasování členských států EU postačovat kvalifikovaná většina. Tímto způsobem tak bude možné přehlasovat Slovensko a rovněž Maďarsko, které v této záležitosti zastává podobný postoj.