Slovensko podle premiéra Roberta Fica čelí masivnímu kybernetickému útoku, terčem je tentokrát Všeobecná zdravotní pojišťovna (VšZP). Fico to řekl na tiskové konferenci, kde z útoku obvinil Ukrajinu a prohlásil, že toto je způsob, jak se „likvidují neposlušné vlády“.

Fico dodal, že útok začal kolem poledne a podle odborníků se mu zatím VšZP brání úspěšně, ale není jasné, co bude následovat. Fico vystoupil na tiskové konferenci krátce před ohlášenými protesty proti jeho politice, které začaly po 17. hodině.

„Kdo má zájem likvidovat slovenskou zdravotní péči, komplikovat pacientům přístup ke zdravotní péči a nechat kolovat jejich osobní údaje?“ podotkl slovenský premiér s tím, že zatím se útočníkům tyto informace nepodařilo získat.

VšZP v prohlášení, které zveřejnila v podvečer, oznámila že údaje pojištěnců jsou v bezpečí a k žádnému úniku informací nedošlo. „Nedošlo k žádnému úniku údajů pojištěnců a není ohrožená zdravotní péče,“ uvedla mezi jiným.

Fico také tvrdil, že útok je dílem „představitelů slovenské opozice, nevládních organizací financovaných zahraničím, velké části slovenských protivládních médií a instruktory ze zahraničí, kteří jsou na území Slovenské republiky“. Dodal, že vláda už chystá vyhoštění těchto „aktérů, kteří mají na Slovensku vyvolat převrat“.

V emotivním projevu Fico na jedné straně obyvatele ujišťoval, že mají právo protestovat a manifestovat, jedním dechem ale dodal, že základem manifestací jsou lži. „Na základě lží se vyvolávají emoce. V tomto případě ta, že se Slovensko chystá vystoupit z Evropské unie. To nikdo neřekl. Na základě těchto lží se vyvolává ovzduší potřeby shromažďovat se a vyjadřovat jiný názor. Očekává se střet s bezpečnostními složkami, zásah policejních složek a na základě toho vytvoření atmosféry, že Slovensko není demokratický stát, protože se věci řeší silou,“ dodal Fico.

Poskytování služeb není ohrožené

Pokud jde o samotný útok, upřesnil, že „spočívá v obrovském množství pokusů získat z informačních zdrojů VšZP citlivé informace týkající se všech osobních údajů a všech diagnóz včetně připravovaných nebo už provedených zákroků. Pokud by tento útok byl úspěšný, dojde k znefunkčnění poskytování zdravotní péče“.

Ministr zdravotnictví Kamil Šaško dodal, že útok nadále pokračuje, ale zatím se daří všechny pokusy o průnik odrážet. Ujistil obyvatele Slovenska, že poskytování všech služeb, které zajišťuje VšZP, není ohrožené. „Situaci nadále sledujeme, ale můžu potvrdit, že jde o mohutný útok,“ dodal Šaško bez dalších podrobností. K úniku údajů z pojišťovny podle Šaška nedošlo a zatím se hackerům nepodařilo ukrást a zašifrovat data. Národní centrum zdravotnických informací je nyní v krizovém a kontrolním režimu, dodal s tím, že zatím ohrožení zdravotní péče nehrozí.

Šaško řekl, že útok směřoval „na perimetr“ a dál se kybernetičtí zločinci nedostali. Zpravodajský server Živé.sk k tomu poznamenal, že útoky na perimetry infrastruktury nejen státních institucí se dějí běžně a kyberútočníci při nich mohou jen testovat, jestli administrátoři odolají hrubé síle, v jakém stavu mají zabezpečení a jestli je možné proniknout dál do sítě.

Na začátku letošního ledna ochromil kybernetický útok elektronický systém katastru nemovitostí na Slovensku. Podle ministerstva vnitra zasáhl informační systém Úřadu geodezie, kartografie a katastru rozsáhlý kybernetický útok ze zahraničí. O několik dní později slovenští ministři naznačili, že útok mohl být veden z Ukrajiny.

Podíl.