Slovenská vláda premiéra Roberta Fica (Smer) si prozatím zajistila většinu v tamním parlamentu. Na nadcházející úterní schůzi ji podpoří i část rebelujících poslanců. Chtějí tak umožnit změny, které v prosinci odvrátily hromadné výpovědi tamních lékařů. Vládní většina je v Národní radě ale do budoucna těsná – i podle koalice to může být dlouhodobě velkým problémem.
Už dva týdny řeší slovenský kabinet údajný rozvrat státu, na druhou stranu svůj možný rozvrat prozatím zažehnal. Na úterní schůzi může zřejmě počítat s těsnou většinou 77 poslanců. „Ten obsah je tak vážný, pokud jde o tuto schůzi, že si myslím, že by měla být usnášeníschopná,“ prohlásil Fico pro Televizi JOJ.
Na zasedání se mají schvalovat hlavně změny ve zdravotnictví. Lékaři díky slibu na konci roku stáhli hromadné výpovědi. Jinak by hrozil kolaps – zabránit tomu chce i většina rebelujících poslanců, tedy dvojice zákonodárců ze strany Hlas a trojice bývalých spojenců Slovenské národné strany (SNS).
„Předpokládám, že budou podporovat koaliční návrhy. Berme to tak, že únorová schůze bude takový lakmusový papírek,“ tvrdí koaliční poslanec Roman Michelko (SNS). Schůze je přitom mimořádná, program té řádné koalice přesunula na později, zřejmě i kvůli snaze zajistit si většinu.
Spory o vedení parlamentu
„Při té řádné schůzi, která byla zrušená, je sto bodů… mnoho problémových, tu si ani nedovolili otevřít,“ upozornil opoziční zákonodárce Marián Viskupič (Sloboda a Solidarita, SaS). Větším testem vládní většiny tak bude až jednání v březnu. Vyřešit se má i další spor – jméno předsedy parlamentu. Premiér nevyloučil volbu už v příštím týdnu. Hlavním kandidátem je ministr pro investice Richard Raši (Hlas).
O post usiloval také člen vedení parlamentu Andrej Danko (SNS), nakonec však odstoupil. Tím se zřejmě vyřeší měsíce trvající otazník kolem druhé nejvyšší ústavní funkce v zemi. Spor trvá od chvíle, kdy křeslo opustil nynější prezident Peter Pellegrini. I on přišel pro příští jednání parlamentu s vlastní iniciativou – šestici parlamentních stran přizval k jednání o zahraniční politice.
Právě ta je prý na Slovensku zdrojem napětí i demonstrací. Koalice souhlasila, opozice v tom však – s výjimkou křesťanských demokratů – nevidí smysl. „Nemáme důvod tam jít, jsme jasně proevropští, pro-NATO založení,“ popsal Viskupič. „Jedna opoziční strana – pokud tam jde – tak v tom asi důvod vidí,“ oponuje Michelko.
„Chtěli jsme na pana prezidenta apelovat, aby byl skutečně nadstranický, aby zastavil tu eskalaci napětí,“ upřesnil opoziční poslanec Ján Korecký z KDH (Kresťanskodemokratické hnutie). Premiér Fico tvrdí, že orientaci Slovenska nezpochybňuje. Nedávno ale vyzval prezidenta i šéfa parlamentu, aby upravili společné stanovisko k zahraniční politice. To odmítla hlava státu i koaliční strana Hlas.
Trestní stíhání za údajný převrat
Ve věci údajného státního převratu bylo na Slovensku zahájeno trestní stíhání. Fico to prohlásil v pořadu televize JOJ 24. Předseda vlády obviňuje opozici a organizátory protivládních demonstrací z příprav převratu opakovaně posledních několik týdnů. Ti to důrazně odmítají.
„V tomto případě bylo zahájeno trestní stíhání ve věci (a nikoliv proti konkrétní osobě – pozn. red.). Vrátíme-li se k prezidentovi, on sám (Pellegrini – pozn. red.) se v rámci monitorování situace rozhodl navštívit Slovenskou informační službu. Navštívil ji a během této návštěvy získal informace, které označil za mimořádně závažné,“ prohlásil Fico.
Na Slovensku po prosincové schůzce Fica s ruským vládcem Vladimirem Putinem odstartovala vlna pokojných demonstrací za proevropské směřování země. Minulý týden po celé zemi demonstrovaly desítky tisíc lidí a organizátoři shromáždění vyzvali Fica k rezignaci.