Aktualizace: 15.02.2024 16:12

Bratislava – Zástupci strany Směr-sociální demokracie slovenského premiéra Roberta Fica dnes podali trestní oznámení na novináře Martina Milana Šimečku pro podezření z hanobení národa za výrok, který použil při kritice ministerského předsedy. Novinář, jenž je komentátorem listu Denník N a otcem šéfa nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS), krok Směru-SD označil za pokus o zastrašení žurnalistů. Fico má dlouhodobě napjaté vztahy s některými médii a jejich práci kritizuje.

Šimečka při jedné z veřejných debat hovořil o zbabělosti Fica, který nenavštívil Kyjev během nynějšího ukrajinského vojenského konfliktu s Ruskem a který zpochybňoval, zda je v ukrajinské metropoli válka. V této souvislosti Šimečka prohlásil, že Fico to říká jako premiér zbabělého národa, který na rozdíl od Ukrajinců v historii spíše neměl odvahu bránit se. Ukrajina už téměř dva roky čelí ruské vojenské invazi.

Zástupci Směru-SD o trestním oznámení na Šimečku informovali na tiskové konferenci u budovy generální prokuratury. Vyzvali přitom šéfa PS Michala Šimečku, aby se od výroků svého otce distancoval.

„Podle mého názoru je to k smíchu. Na druhé straně to chápu jako pokračování politiky této vlády, která chce zastrašovat novináře. Myslím, že to nekončí, že přijdou další,“ reagoval Šimečka starší.

Šéf PS zase v prohlášení napsal, že Ficova strana ovládla policii, chystá se ovládnout civilní tajnou službu SIS a nyní útočí na nezávislé novináře. „A zcela nesmyslně do toho zatahuje i mě jako opozičního politika. Je to laciná demonstrace síly a pokus o odpoutání pozornosti od jejich vlastních kauz,“ uvedl. Dodal, že jeho otce pronásledovali komunisté, někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar a nyní se přidává Směr-SD.

„Robert Fico a jeho lidi už dlouho zkoušejí udělat z nezávislých novinářů nepřátele státu. Odmítají jim odpovídat na otázky. Útočí na konkrétní redakce a na konkrétní novináře, zvlášť nechutně na novinářky,“ napsal Denník N k trestnímu oznámení Směru-SD.

Již čtyřnásobný slovenský premiér Fico loni v listopadu, zhruba měsíc po jmenování do čela nynější slovenské vlády, ohlásil bojkot čtyř slovenských médií včetně listu Denník N a nejsledovanější televize Markíza. Tvrdil, že tyto redakce otevřeně projevují nepřátelské politické postoje, a to hlavně zveřejňováním nepravdivých či neúplných informací nebo zamlčováním informací.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.