Poslanci slovenské vládní koalice odsunuli na únor projednávání opozičního návrhu na odvolání ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka (Hlas). Opozice návrh zdůvodnila mimo jiné nedávnými případy policejní brutality, za které by podle opozice měl ministr převzít politickou odpovědnost. Kritikům vlády vadí i personální změny v policii čí smír ministerstva se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem ohledně jeho evidence jako agenta StB. Opozice ale nemá dostatek hlasů k prosazení návrhu na vyslovení nedůvěry členovi vlády.

Opozice se Šutaje Eštoka neúspěšně pokoušela odvolat už před rokem a očekávalo se, že ani nyní její návrh neuspěje. Vládní koalice má totiž ve sněmovně stále většinu, i když už jen tu nejtěsnější (76 hlasů z 150), neboť ji nedávno opustili tři poslanci.

Tato skutečnost zkomplikovala i úterní jednání. Koalice se dvakrát snažila rozpravu o odvolání Šutaje Eštoka omezit na dvanáct hodin, kvůli nesouhlasu opozice a nezařazených poslanců se jí to ale dvakrát nepodařilo, protože měla jen 75 hlasů. Na schůzi totiž chyběl poslanec Smeru Jaroslav Baška, kvůli čemuž byla sněmovna neusnášeníschopná. Baška dorazil až na třetí hlasování, kterým pak koalice přesunula projednávání opozičního návrhu na 4. února.

Případ ubitého bezdomovce

Návrh na odvolání ministra vnitra podpořily tři ze čtyř opozičních stran – Progresívne Slovensko (PS), Sloboda a Solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Učinily tak po nedávném případu ubití bezdomovce, za které jsou stíháni dva členové policejní hlídky.

Událost se stala na začátku listopadu v jedné z košických prodejen. Jeden z členů hlídky s 22letou praxí u policie je kvůli ní obviněn z trestného činu zabití. Soud ho následně poslal do vazby kvůli obavě, že by na svobodě mohl ovlivňovat svědky či jinak mařit vyšetřování. Druhý čelí obvinění ze zneužití pravomoci a u policie skončí.

Násilí na bezdomovci ze strany policisty potvrdily při vyšetřování kamerové záznamy ze služebních prostor prodejny. Ty ukázaly, že policista obviněný ze zabití tam napadl muže podezřelého z krádeže alkoholu. Stalo se tak poté, co muže zadržela při pokusu o krádež ostraha a následně přivolala policejní hlídku.

Následně hlídka podezřelého převezla na služebnu, kde mu policista přivolal zdravotníky s odůvodněním, že muž je silně pod vlivem alkoholu, usnul a nelze ho vzbudit.

Oběť útoku utrpěla vážná zranění s otokem mozku a den po incidentu v nemocnici zemřela. Násilí jako příčinu smrti odhalila pitva. Dva dny po útoku se tak případem začala zabýval policejní inspekce. Policejní prezident Ľubomír Solák později uvedl, že dvoučlenná hlídka v hlášení k případu lhala o použití donucovacích prostředků.

Zpravodaj ČT Šilhan k pokusu slovenské opozice o odvolání ministra vnitra (zdroj: ČT24)

Víc případů úmrtí

Podle opozice nejde o individuální, ale systémové selhání policie, neboť případů úmrtí v souvislosti s prací slovenských policistů je více.

V polovině listopadu policisté u Žiliny použili proti muži se sekyrou v ruce taser (elektrický paralyzér). Muž po policejním zákroku, jehož součástí byly hmaty, chvaty a pouta, zemřel. Také v polovině listopadu zemřel v cele policejního zajištění v Galantě na jižním Slovensku řidič, kterého policie zadržela poté, co opilý způsobil dopravní nehodu.

Letos v říjnu skupina slovenských poslanců navštívila jednu ze služeben v Košicích v souvislosti s jiným případem, ve kterém policisté rovněž čelí podezření z násilí. Začátkem listopadu zase policista na východním Slovenskou podle médií zastřelil svého asi dvouměsíčního potomka a pak zbraň obrátil proti sobě.

Šutaj Eštok případy selhání policistů označil za individuální pochybení a snahu opozice o své odvolání má za zoufalý čin. Slovenský policejní prezident řekl, že policie přistoupí k proškolení svých příslušníků. U policie budou podle něj zavedena psychologická vyšetření a nasazeny tělové kamery.

Další důvody odvolávání: hoaxy či smír s Babišem

Důvodů, proč chce opozice ministra vnitra odvolat, je více. „Ministr vnitra musí skončit i v případě, že by svou funkci dosud vykonával příkladně, což rozhodně nedělal. Během jeho mandátu došlo k masovému odchodu policistů, k čistkám a k rozložení elitních policejních útvarů. Do společnosti přináší jen agresi a napětí, na svém místě nemá co dělat,“ uvedl už dříve předseda nejsilnějšího opozičního hnutí PS Michal Šimečka.

Opozice mluví také o neřešení bombových hrozeb na školách, šikanování vyšetřovatelů či šíření hoaxů, píše na svém webu deník Sme.

Dalšími důvody k odvolání ministra jsou podle opozice i uzavřený smír mezi šéfem českého hnutí ANO Andrejem Babišem a ministerstvem vnitra ohledně Babišovy evidence v archivních dokumentech StB jako agenta či neprofesionální přístup k vyšetření atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer), dodává Sme.

Podíl.
Exit mobile version