Aktualizace: 8.08.2024 09:08
Bratislava – Slovenská vládní koalice uprostřed léta rozpoutala další smršť, kterou demontuje právní řád země, rozkládá instituce a zastrašuje kritiky; léto 2024 se zapíše jako pokus o převrat. Napsala to některá slovenská média v reakci na odvolání představitelů kulturních institucí, na stíhání policistů a prokurátora, jež vyšetřovali kauzy předchozích vlád premiéra Roberta Fica či na rozhodnutí ministra spravedlnosti Borise Suska přerušit výkon trestu vězení za korupci odsouzenému bývalému šéfovi elitní složky prokuratury Dušanu Kováčikovi.
„Přesně takto vypadá uplatnění vojenské doktríny šok a hrůza spolu s odstrašujícím efektem ve společnosti. V rámci šoku a hrůzy rozběhla vládní koalice Směru, Hlasu a SNS destrukce napříč celou společností, aby nebylo možné soustředěně a cíleně reagovat. A věří, že odstraší lidi, aby se proti jejím krokům bránili,“ uvedl list Sme.
Podle něj je zbytečné hledat náznak soudnosti, brzdy a hlasu rozumu ve vládní koalici, ve které by někdo řekl, že sice má moc ale současně i zodpovědnost za celou zemi.
„Za normálních okolností se o převratu hovoří v okamžiku, když se chce někdo dostat k moci bez vítězství ve volbách. Robert Fico a jeho ministři už jsou u moci, ale chtějí převrátit všechno, co je normální. Je tu pokus kompletně unést stát,“ uvedl list Denník N. Dodal, že čtyřnásobný premiér Fico během svých dřívějších vlád neměl potřebu aktivně bojovat s umělci, ochranáři, policisty, prokurátory či soudci; nepřátelé byli novináři a nevládní organizace. Nyní podle listu jde Ficovi o mstu, kterou si budou pamatovat všichni a jejíž následky nebude možné zvrátit.
„Ficův převrat je radikální. Přesahuje i jeho touhu po mstě. Jde dál. On chce skutečně všechno rozbít a obrátit vzhůru nohama. Není to tak, že ho zajímá jen svoboda a beztrestnost pro jeho lidi,“ napsal deník.
Podle listu Pravda není překvapením, že po rozhodnutí ministryně kultury Martiny Šimkovičové ve funkcích skončili ředitelé Slovenského národní divadla a Slovenské národní galerie. „Tím to nekončí, půjdou pryč i další. Proč? Protože jejich způsob vedení institucí, v jejichž čele stojí, se nelíbí těm, kdo nyní vládnou. To překvapení umělecké obce, která jakoby neuměla věci spočítat, lze připsat jen naivitě uměleckých duší,“ napsal deník. Dodal, že státní instituce žádnou nezávislost nemají, ale jsou státu podřízené.
„Petice a protesty v ulicích jsou k smíchu. Ničeho nedosáhnou. Protože ministryně ví, jak chutná moc. Ne, v tomto není amatérkou,“ uvedla Pravda.
Zpravodajský portál Aktuality.sk napsal, že propuštění Kováčika na svobodu ukazuje, že Fico ztratil jakékoliv zábrany. Kováčika portál označil za kriminálníka usvědčeného a odsouzeného za to, že jako jeden z představitelů systému boje s kriminalitou spolupracovat s mafií.
Na svobodu se Kováčik dostal ve středu po rozhodnutí ministra spravedlnosti, který zároveň podal mimořádný opravný prostředek proti pravomocnému verdiktu slovenského nejvyššího soudu, který Kováčikovi v roce 2022 uložil osm let vězení za korupci a za vynášení důvěrných informací. Podle právníků by se Kováčik měl vrátit do vězení, pokud nejvyšší soud Suskův podnět odmítne.