Komerční prezentace Aktual.: 3.12.2024 13:21

Londýn – Slovem roku 2024 je pro lexikografy z Oxfordské univerzity výraz „brain rot“ neboli hniloba mozku. Termín označuje neoficiální vedlejší účinek bezmyšlenkovité konzumace vtipných nebo nesmyslných příspěvků na sociálních sítích. Píše o tom například server Axios a web stanice BBC.

„Brain rot“ vyjadřuje obavy z dopadu nadměrného množství nekvalitního on-line obsahu. V letech 2023 až 2024 četnost jeho použití vzrostla o 250 procent. Výraz, který se nejdříve prosadil mezi členy generací Z a Alfa, se stal mainstreamovým.

Slovo roku vyhlašuje tým Oxford University Press (OUP), jenž vydává oxfordský slovník angličtiny. Podle jeho definice „brain rot“ označuje předpokládané zhoršení duševního nebo intelektuálního stavu člověka, zejména v důsledku nadměrné konzumace materiálu, který je považován za triviální nebo nenáročný. Podle OUP se v současnosti jedná hlavně o obsah v on-line prostoru.

Výraz byl poprvé zaznamenán dlouho před vznikem internetu. V roce 1854 jej použil filozof Henry David Thoreau ve své knize Walden aneb Život v lesích. Kritizuje tendenci znehodnocovat složité myšlenky a označuje ji za součást úpadku duševního a intelektuálního úsilí. „Zatímco se Anglie snaží vyléčit hnilobu brambor, nepokusí se někdo vyléčit hnilobu mozku, která převládá v mnohem větší míře a je fatálnější?“ napsal Thoreau.

Do užšího výběru kandidátů letos OUP zahrnul také slovo „demure“, přídavné jméno tradičně označující zdrženlivého nebo skromného člověka, které se díky trendu na sociální síti TikTok letos stalo virálním. Dalším z favoritů bylo slovo „romantasy“ neboli beletristický žánr kombinující prvky romantické fikce a fantasy.

Podíl.
Exit mobile version