Aktual.: 13.08.2024 11:51

Bratislava – Zaměstnanci v soukromém sektoru na Slovensku loni měli v průměru nejnižší čistou mzdu ze všech zemí Visegrádské skupiny (V4), a to 970 eur (24.420 Kč) měsíčně. Nejvíce naopak pobírali Češi, v přepočtu 1411 eur (35.525 Kč). Na vině jsou částečně i daně, uvedl analytik bankovního domu Slovenská sporiteľňa Marián Kočiš. Součástí V4 je vedle Česka a Slovenska ještě Maďarsko a Polsko.

Před sedmi lety bylo Slovensko ještě na druhém místě žebříčku států V4, pak ale za svými sousedy v tempu růstu čistých výdělků výrazněji zaostalo. Na Slovensku je nejvyšší daňové a odvodové zatížení mezd a jejich vývoj může ovlivnit potřebné ozdravení státních financí, uvedl v analýze Kočiš.

„Porovnání vývoje mezd v soukromé sféře ukazuje, že naše mzdy v posledních letech nestíhaly za sousedy z V4. Při dlouhodobě stagnující konvergenci k průměru evropské sedmadvacítky to není až tak překvapující. Česko si zatím díky čistým mzdám udrželo pozici lídra, ale zejména rychleji rostoucí Polsko mu začíná dýchat na záda,“ napsal Kočiš. Dodal, že Polsko, které má nižší spotřebitelské ceny než Česko, se posouvá na pozici černého koně regionu.

Průměrný výdělek na Slovensku v posledních letech podle Kočiše sice rostl solidním tempem, ale z velké části se na tomto růstu podílelo opakované zvyšování platů ve státní sféře. V soukromém sektoru pak mezi lety 2016 až 2023 vzrostly mzdy o 40 procent, což je poloviční tempo ve srovnání s ostatními zeměmi V4.

Ekonom uvedl, že další vývoj může ovlivnit potřebné ozdravení státních financí Slovenska. „Česko a Polsko jsou méně zadlužené, tedy potřebná konsolidace našich veřejných financí, která více nebo méně ovlivní i naší celkovou konkurenceschopnost, má potenciál mzdový rozdíl ještě dál prohlubovat. Snížení konkurenceschopnosti prostředí se projeví i v nižších mzdách nebo v jejich pomalejším růstu,“ dodal.

Za cestu ke zvyšování produktivity práce a tempa růstu mezd označil Kočiš posun ke znalostní ekonomice. To souvisí s podporou vzdělávání, výzkumu a vývoje a se zaváděním nových technologií do výroby.

Motorem slovenské ekonomiky je automobilový průmysl. Jeho význam pro hospodářství Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě, ještě stoupne po dokončení výstavby závodu automobilky Volvo na východním Slovensku, kde bude podnik montovat elektrická auta. V současnosti mají své továrny v zemi automobilky Jaguar Land Rover, Kia, Stellantis a Volkswagen.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.