SLEDUJTE: Vzpomínkové setkání ke Dni památky obětí holocaustu (zdroj: ČT24)
U příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který připadá na sobotu, se v Senátu v pátek uskutečňuje vzpomínkové setkání. Toho se účastní předseda horní komory Miloš Vystrčil a premiér Petr Fiala (oba ODS). Součástí je i výstava Martina Korčoka Tragédie Židů z území Slovenska.
Vzpomínkové setkání se uskutečnilo již ve čtvrtek také na ministerstvu zahraničních věcí. Šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) při této příležitosti uvedl, že holocaust je jednou z nejtemnějších stránek v moderní historii a je naší povinností zajistit, aby nikdy nebyla zapomenuta.
„Zbývá jen hrstka těch, kteří byli svědky hrůz nacistů. Měli bychom využít této příležitosti, vyslechnout jejich svědectví a předat je dalším generacím,“ řekl Lipavský. Lidé by se podle něj měli poučit z hrůz holocaustu. „Nesmíme nikdy znovu ignorovat projevy antisemitismu, xenofobie a rasismu,“ zdůraznil ministr. Předsudky a nenávist nesmí mít podle něj ve společnostech místo, ať už se odehrávají ve fyzickém světě, nebo na internetu.
Den památky obětí holocaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů.
K vězňům osvětimského tábora patřilo také padesát tisíc československých občanů, z nichž přežilo asi šest tisíc. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350 tisíc lidí, zemřelo 250 tisíc Židů.