ČTK

Aktualizováno před 1 hodinou

Bývalý americký prezident Donald Trump míří za jasným vítězstvím v souboji o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb. Během takzvaného superúterý, v němž republikáni rozhodují o svém kandidátovi v celkem 15 státech, dosud podle výsledkových projekcí vyhrál v 11 státech včetně Texasu, Severní Karolíny či Massachusetts.

Trumpova poslední významná soupeřka v tomto klání Nikki Haleyová zaznamenala ojedinělé vítězství ve Vermontu.

Podle AP a Reuters, která se odvolává na projekce společnosti Edison Research, superúterý dosud přineslo Trumpovi vítězství ve Virginii, Severní Karolíně, Tennessee, Oklahomě, Alabamě, Maine, Arkansasu, Massachusetts, Texasu, Coloradu a Minnesotě. Naopak Vermont je zatím jediným státem, kde se během superúterý dokázala prosadit Haleyová.

Z 15 států, v nichž republikáni v úterý vybírali svého kandidáta do prezidentských voleb, dosud výsledky nezveřejnila Kalifornie, Utah a Aljaška.

Trump po ohlášeném vítězství ve více než desítce států označil superúterý za „skvělou noc“. „Byla to skvělá noc, neuvěřitelný den,“ řekl podle agentury AFP příznivcům ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě.

Téměř rozhodnuto

Superúterý letos nepoutá takovou pozornost jako v minulých volebních cyklech, neboť přichází v momentě, kdy jsou souboje o nominaci republikánů a demokratů považované za víceméně rozhodnutou záležitost.

Trump u Republikánské strany i jeho pravděpodobný demokratický soupeř, prezident Joe Biden, od počátku nominačnímu procesu dominují a nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco změnit.

Haleyová měla zatím na kontě vítězství pouze v hlavním městě Washingtonu. Americká média superúterý vykreslovala jako její poslední šanci na zvrácení republikánského nominačního klání, které se vyvíjí jednoznačně v Trumpův prospěch. Nyní tak spekulují o jejím setrvání v kampani. Zatím nicméně neohlásila žádnou akci, na níž by se k této věci mohla vyjádřit.

Exprezident Trump do superúterý vstupoval s 274 delegáty z celkových 2429. Ani kdyby zvítězil ve všech třech zbylých státech, kde se nyní hlasovalo, na nadpoloviční počet delegátů zatím nedosáhne.

Souboj ovládl i Biden

Americký prezident Joe Biden zvítězil ve všech 15 státech, kde se během takzvaného superúterý odehrál demokratický souboj o nominaci do listopadových prezidentských voleb. Překvapivou porážku, první v nominačním klání, naopak utrpěl na Americké Samoi, kde ho porazil dosud málo známý podnikatel Jason Palmer.

Podle projekcí deníku The New York Times si Biden v úterý připsal vítězství mimo jiné v lidnatých státech, jako je Texas, Kalifornie či Severní Karolína. Na Americké Samoi, která je nezačleněným územím Spojených států.

Biden mezi demokraty nemá výraznější konkurenci a již nyní panuje přesvědčení, že se na podzim v souboji o Bílý dům znovu střetne se svým předchůdcem Donaldem Trumpem.

Video: Amerika řeší dilema. I Trumpovi odpůrci přemýšlí, co je pro zemi nejlepší, říká Matěj Schneider (9. 1. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz – Matěj Schneider | Video: Tým Spotlight

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.