
Komerční prezentace Aktual.: 10.04.2025 16:06
Smolensk/Varšava – Malá skupina Rusů se dnes ve Smolensku pokusila narušit připomínku 15. výročí havárie letadla, při které zemřel tehdejší polský prezident Lech Kaczyński i dalších 95 lidí na palubě stroje. Rádiu RMF FM to řekl polský velvyslanec v Rusku Krzysztof Krajewski. Jde o nejhorší neštěstí v poválečné historii Polska, které vedlo k ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi a hlubokému rozdělení polské společnosti.
Protestující při připomínce ve Smolensku drželi v rukou transparenty a vykřikovali protipolská hesla. „Zpochybňovali všechno, včetně války na Ukrajině. Slyšel jsem slogany, které už jsem znal, že Polsko sponzoruje terorismus, že falšujeme dějiny,“ uvedl Krajewski.
Tragédii z 10. dubna 2010 si dnes připomínali i politici a veřejnost v Polsku. Mezi těmi, kteří se vzpomínky ve Varšavě zúčastnili, bylo už tradičně dvojče zesnulého prezidenta a bývalý polský premiér Jaroslaw Kaczyński, lídr národněkonzervativní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS).
Letadlo se zřítilo na cestě do Smolenska, kde chtěla delegace v čele s Lechem Kaczyńským vzdát hold 22.000 polských důstojníků, které za druhé světové války v nedaleké Katyni povraždila sovětská tajná policie. Vedle prezidenta a jeho manželky byli na palubě stroje i velitelé armády, šéf národní banky, vysoce postavení duchovní, zákonodárci a další vrcholní představitelé státu. Neštěstí nikdo nepřežil.
Polští vyšetřovatelé označili za příčinu nehody chybu pilota i ruské obsluhy letiště a hustou mlhu. Jaroslaw Kaczyński dlouho tvrdil, že jeho politický rival a nynější premiér Donald Tusk a ruský prezident Vladimir Putin se spolčili, aby z politiky odstranili jeho bratra Lecha.
Léta vyšetřování, vedeného i v době, kdy bylo PiS u moci, pro toto tvrzení nepřinesla žádné důkazy a mnoho Poláků Kaczyńského obviňuje z vytvoření nebezpečné konspirační teorie. Kaczyński přesto svoje nepodložené obvinění zopakoval v dnešním rozhovoru s bulvárním deníkem Super Express. Řekl, že jeho bratr měl politický plán a že je nadále přesvědčen, že šlo o „pokus o atentát organizovaný těmi, kterým jeho plán škodil“.
Tusk naopak uvedl, že je čas na smíření. „Vzpomínka na smolenskou katastrofu a její oběti by nás už neměla dále rozdělovat,“ napsal na sociální síti X. „Obnovení pospolitosti a vzájemné úcty je možné a nutné, i když je to stále velmi těžké,“ dodal.