Události: Školy řeší více násilí a agrese (zdroj: ČT24)
Základní i střední školy zaznamenaly ve školním roce 2022/23 meziroční nárůst agrese a násilí. Vyplývá to z výroční zprávy České školní inspekce, která zjišťovala rizikové chování žáků a studentů. Do škol, kde se problémy více vyskytují, chtějí inspektoři chodit častěji. Upozornili ale také, že za nárůstem případů rizikového chování žáků může být větší schopnost škol takové případy odhalit.
Ředitelé SŠ ve školním roce 2022/2023 řešili v chování studentů zejména záškoláctví a kouření, stejně jako v tom předchozím. Záškoláctví se týkalo téměř šedesáti procent středních škol, které inspekce navštívila, tedy podobně jako ve školním roce 2018/19; kouření zaznamenala ve sledovaném období více než polovina z nich.
Meziročně ale podle zprávy stoupl na středních školách zaznamenaný počet případů agrese, verbální agrese vůči učitelům, násilí či užívaní návykových látek.
Problémy se záškoláctvím a kouřením se zabývali i ředitelé ZŠ. Z navštívených škol ve školním roce 2022/2023 zaznamenalo kouření mírně přes polovinu z nich, zatímco v roce 2021/2022 se jednalo o 41,1 procenta škol. Zhruba polovina navštívených základních škol se podle aktuální výroční zprávy potýkala i se záškoláctvím. Vzrostl i podíl ZŠ, které zaznamenaly agresi a násilí, kyberšikanu, krádeže či verbální agresi vůči učiteli.
Údaje o rizikovém chování žáků zjišťuje inspekce ve školách vždy za uzavřený předcházející školní rok.
Častější inspekce
Podle odborníků i učitelů a ředitelů je možné kvalitní vzdělávání poskytovat v bezpečném a vstřícném prostředí, k němuž podle inspekce pomáhá řešení problémů i prevence.
I proto tam, kde se problémy s rizikovým chováním nebo propady ve vzdělávacích výsledcích ukáží jako systémové, chtějí inspektoři chodit častěji. Dosud se vraceli jednou za šest let.
Nově stanovují frekvenci inspekce na dobu za tři, pět, sedm nebo devět let. „V tříletém a pětiletém jsou zařazené školy, které obdrží určitou míru externí podpory. Sedmiletý a devítiletý cyklus, to jsou školy, které právě mohou být inspirací i pro ostatní,“ vysvětil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Pokud by se objevil problém, inspekce frekvenci kontrol zkrátí.
Rizikové chování se týká i mateřských škol
Mírný nárůst rizikového chování dětí zaznamenaly ve školním roce 2022/23 i mateřské školy. Asi desetina se potýkala s výskytem agrese a násilí a nevhodným verbálním chováním vůči učiteli.
Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu závislostí, psychických problémů či například agresivního chování a komunikace u mladších dětí je podle inspekce nutné, aby se školy systematicky zaměřily na prevenci, osvětu pedagogů i rodičů.