Komerční prezentace Aktual.: 7.07.2025 17:49

Praha – Školské odbory žádají prezidenta Petra Pavla, aby vetoval novelu školského zákona. Kritizují převedení financování nepedagogických pracovníků ze státu na zřizovatele škol. Obávají se propouštění a zhoršení prostředí ve školách. Vadí jim také to, že se změna dostala do normy dodatečně ve Sněmovně jako poslanecký návrh. Českomoravský odborový svaz pracovníků školství to dnes uvedl v otevřeném dopise hlavě státu. Školskou novelu Senát schválil minulý týden, Sněmovna ji projednávala od loňského podzimu.

„Jsme přesvědčeni, že je prospěšné a vhodné vrátit tuto novelu školského zákona k novému projednání Poslanecké sněmovně. Ačkoli novela přináší řadu potřebných a přínosných změn, považujeme za velmi nešťastné, že do ní byla vložena zcela zásadní změna financování nepedagogických pracovníků formou pozměňovacího návrhu, takzvaného přílepku,“ uvedl dnes předák František Dobšík.

Podle dřívějších údajů odborů je ve školách zhruba 69.000 míst nepedagogů, třeba kuchařek, školníků, IT pracovníků, ekonomů a správců laboratoří či dílen. S návrhem na převedení jejich financování ze státu na kraje přišel před časem ministr školství Mikuláš Bek (STAN), a to i po tlaku na růst mezd ve školství. Opakovaně řekl, že cestou k lepšímu odměňování zaměstnanců je vyšší efektivita, kterou lépe zajistí zřizovatelé než stát. Většinu základních škol zřizují obce. Podpůrné profese by měly hradit z rozpočtového určení daní. Krajům a obcí by se příjmy z daňových výnosů měly příští rok zvýšit podle dosavadních odhadů o 32,4 miliardy korun.

Odboráři na protest proti změně zahájili v lednu petiční akci a hrozili protesty. Poukazovali na to, že menší obce velké rozpočty nemají. Obávají se toho, že školy na neučitelské síly nebudou mít dost peněz a přijdou o ně. Bojí se propouštění, zhoršování prostředí ve školách i omezování jejich provozu. Varují před prohlubováním rozdílů mezi školami. Podle svazu se převod prosadil bez záruk, že zřizovatelé budou dlouhodobě schopni odpovídající financování zajistit.

Podle výzkumné agentury PAQ Reserarch je české školství rozdrobené. Mateřskou či základní školu zřizuje přes 3500 obcí. Až 90 procent z nich má nejvýš dvě školy. „Sdílení byť jen rutinních procesů ušetří až 1,87 miliardy korun ročně. Úsporou lze zaplatit tým vedoucích pedagogických pracovníků, který bude podporovat rozvoj všech škol na daném území. Zřizovatelé tak díky novým kapacitám můžou být konečně odpovědní za kvalitu a rozvoj vzdělávání,“ uvedla už dřív agentura agentura.

Podíl.
Exit mobile version