Události v regionech: Požár kostela v Chlumu (zdroj: ČT24)

Zničené varhany, střecha i okna, takový je výsledek nočního požáru barokního kostela v Chlumu u Třeboně. Škoda přesáhne původně odhadovaných patnáct milionů korun. Hořet začalo pravděpodobně na kůru. Příčinou byl zřejmě technický problém.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z 18. století v Chlumu u Třeboně poničily v noci plameny. Hořet začalo pravděpodobně na kůru. Na místo vyjelo devět hasičských cisteren a dva automobilové žebříky. Z památky hasiči odnesli do bezpečí cenné sochy a obrazy a k samotnému hašení se snažili přistupovat šetrně.

„Důležité je co nejefektivněji používat vodu. Používat ji co nejméně, tak abychom co nejméně poškodili materiál a interiér,“ vysvětlil mluvčí HZS Jihočeského kraje Vratislav Malý.

„Oheň vznikl v prostoru boční lodě kostela na kůru u varhan. Příčinou požáru byl pravděpodobně technický problém, cizí zavinění bylo vyloučeno,“ řekl mluvčí českobudějovického biskupství Petr Samec.

„Varhany jsou poškozené z velké části a samozřejmě potom střecha. Požár se šířil v prvním patře,“ popsala starostka Chlumu u Třeboně Jitka Bednářová (Občané pro Chlumecko). Zbytek kostela rychlý zásah hasičů uchránil. Přesto je škoda vysoká. „Bylo stanoveno patnáct milionů korun, ale to si myslíme, že je hodně při spodní hranici, protože je to kulturní památka, barokní,“ řekl administrátor farnosti Chlum Martin Bětuňák.

„Z interiéru se podařilo zachránit prakticky celý mobiliář díky včasnému zásahu hasičů. Celý interiér kostela je ale silně znečištěný sazemi a popelem, a to včetně omítek, obrazů, soch, nástěnných maleb a nedávno restaurovaných částí mobiliáře,“ řekl mluvčí biskupství.

Místní křtili v kostele děti, konaly se tam svatební obřady. Zpráva o poničení symbolu obce je zasáhla. Mezi nimi i Jana Janáčka, který v Chlumu žije už čtyřicet let. „Volala mi holka z Budějovic v osm hodin večer, jestli vím, že nám hoří kostel. To víte, to je bída, no,“ řekl. Protože obnova kostela bude finančně náročná, rozhodla se obec ve spolupráci s farností vyhlásit veřejnou sbírku.

Lze předpokládat, že kostel zřejmě bude nějakou dobu mimo provoz, protože interiér je znečištěný a biskupství bude muset nechat v objektu instalovat rozvody elektřiny. Hasiči po požáru v kostele zasahovali ještě v úterý. Mimo jiné pomocí termokamery zjišťovali, jestli někde není ještě další případné ohnisko, které by mohlo vzplanout.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.