Aktualizace: 21.01.2024 10:10

Praha – Skautská nadace Jaroslava Foglara připomene různými aktivitami 25. výročí úmrtí spisovatele Foglara a 85 let od vydání prvního příběhu Rychlých šípů. Součástí oslav byl už prosincový happening na pražské Kampě, kde měli lidé možnost psát svá přání a vzkazy na improvizovanou Šmejkalovu ohradu. Dalšími akcemi bude hra Zde by mohly být Rychlé šípy, vydání dvou velkoformátových knih, pokračování rodinné pátrací hry Tajemství Stínadel, připravuje se i vydání Záhady hlavolamu v ukrajinštině. ČTK o tom za Skautskou nadaci Jaroslava Foglara informovala Magdaléna Černá.

„Cílem akcí spojených pod názvem Rok Rychlých šípů – 85 let je znovu objevit dílo Jaroslava Foglara a jeho příběhy přiblížit generaci nejen dnešních mladých čtenářů,“ uvedla Černá.

První kolo hry Zde by mohly být Rychlé šípy se uskuteční v dubnu, kdy se v různých městech na místech tematicky spojených s komiksovými příběhy Rychlých šípů objeví plakáty s těmito příběhy. Úkolem je najít všechny plakáty a vyluštit z dostupných indicií tajenku.

První ze dvou chystaných velkoformátových knih se zaměří na komiksové příběhy, jejichž výběr vyjde spolu se scénáři, které ilustrátorům předepisoval a často i předkresloval Foglar. Fanoušci tedy budou moci porovnávat a především vidět, jak se komiks vyvíjel. Druhá kniha nahlédne do zákulisí stínadelské trilogie. Půjde o kombinaci zápisků, poznámek, rukopisných stran Foglara, když si svět Záhady hlavolamu, Stínadel se bouří a Tajemství Velkého Vonta snažil vymodelovat v hlavě. Čtenáři najdou i mnohé nepoužité nápady a poznámky.

V nakladatelství Albatros začne na jaře vycházet edice nových knižních detektivních příběhů se známou pěticí. Zahájí ji pátrání Rychlých šípů po osudu Maxmiliána Drápa z pera Pavla Horny. „Spáchal opravdu sebevraždu, když omylem spálil Modrého Mauricia, jak se čtenáři mohli dočíst před 85 lety v komiksu, a nebo to bylo vše jinak?“ podotkl k tomu Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara, která disponuje právy na spisovatelovu pozůstalost a pečuje o jeho dílo.

Odkaz ideálů přátelství a rovnosti z Foglarových knih stále oslovuje nejen starší generaci. Rychlé šípy a komiksové sešity, které nakreslili Jan Fischer, Václav Junek, Bohumír Čermák a Marko Čermák, souborně vyšly v Olympii v letech 2012 a 2013 a zařadily se mezi nejprodávanější tituly literatury pro mládež. Rychlé šípy jsou fenoménem tuzemské komiksové popkultury, který spolu s tvorbou například Ondřeje Sekory nebo Karla Saudka významným způsobem formoval scénu českého komiksu v minulém století. Pětice Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka se stala součástí popkultury. Například na obal desky s názvem Ježek v peci je využilo duo Těžkej Pokondr. Výrazný barevný plakát k turné skupiny Monkey Business s názvem 15 let na stezce kamarádství byl od ilustrátora příběhů Rychlých šípů Marko Čermáka.

Na výběr je v současné době řada her vycházejících z odkazu Rychlých šípů. Jsou to například hlavolamy různých obtížností, společenská hra Rychlé šípy ve Stínadlech nebo oblíbený Ježek v kleci, který se dá koupit v mnoha variantách. Od dřevěné za 179 korun po kovovou za 1989 korun obsahující i plánek na sestavení kola Jana Tleskače.

Loni Skautská nadace Jaroslava Foglara připravila spolu s nakladatelstvím Albatros výbor z Foglarových deníků z let 1920 až 1937 s názvem Celý den drobně prší. V následujících šesti letech by měly vyjít ještě tři svazky deníků z let 1938 až 1948 pokrývající Foglarovo vrcholné tvůrčí období.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.