Události: Předvolební kampaň v Německu (zdroj: ČT24)

Alternativa pro Německo (AfD) si zvolila kandidátkou na kancléřku svou spolupředsedkyni Alice Weidelovou. Proti sjezdu strany v saském městě Riesa demonstrovalo několik tisíc lidí, kteří zablokovali příjezdové cesty k místu konání, policie proti nim použila i slzný plyn. Sjezd kvůli tomu začal s dvouhodinovým zpožděním. Sociální demokraté (SPD) na sjezdu potvrdili současného kancléře Olafa Scholze jako kandidáta na tuto pozici v předčasných volbách. V sobotu se konalo i setkání vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU), na kterém jeho zástupci představili volební program.

Pětačtyřicetiletou Weidelovou si strana za kandidátku na kancléřku, tedy jakousi volební lídryni, vybrala už loni v prosinci. Sjezd ji v sobotu jednomyslně potvrdil. AfD vznikla před téměř dvanácti lety, vlastního kandidáta na funkci kancléře ale nominovala poprvé. Označení kandidát na kancléře je spíše symbolické, nezakládá žádný nárok na sestavování vlády po volbách. Může ale pomoci k větší viditelnosti, televizní stanice často pořádají debaty kandidátů na kancléře.

Weidelová je přitom spíše netypickou členkou této protiimigrační strany, které dominují muži. Ekonomka s doktorátem z Číny dříve pracovala pro nadnárodní banky, žije v registrovaném partnerství se ženou původem ze Srí Lanky a vychovává s ní ve Švýcarsku dvě děti. Na kandidátkách AfD k únorovým předčasným volbám je jen jedenáct procent žen.

Zhruba šest set delegátů sjezdu chtělo v sobotu debatovat také o programu, spornými body jsou mimo jiné vztah k Rusku, Evropské unii či některé otázky v rodinné a migrační politice.

Zpravodaj Polák k předvolebním sjezdům německých stran (zdroj: ČT24)

Policie dle Levice zbila do bezvědomí poslance

Podle zdrojů agentury DPA kvůli demonstrantům nestihla včas na sjezd, který měl začít v 10:00, dorazit ani sama Weidelová. Saská policie už dříve uvedla, že počítá s příjezdem deseti tisíc odpůrců AfD do třicetitisícové Riesy. Připravena jsou vodní děla, nad městem létá vrtulník. Prozatím utrpělo při střetech s demonstranty lehká zranění šest policistů. Do odpoledních hodin policie registrovala 34 trestných činů.

Strana Levice tvrdí, že policie do bezvědomí zbila jejího saského poslance Nama Duye Nguyena. Zranění prý při zákroku utrpěl i doprovod zemského politika. Strana chce kvůli případu podat trestní oznámení. Saský ministr vnitra Armin Schuster slíbil rychlé vyšetření případu.

Podle v sobotu zveřejněného průzkumu veřejného mínění agentury INSA by mohla AfD v nadcházejících volbách získat 22 procent hlasů a stát se druhou nejsilnější stranou v německém Spolkovém sněmu. Strana si tak v posledních dnech polepšila, v uplynulých týdnech se stabilně pohybovala kolem devatenácti procent.

Jednání v Postupimi

Předvolební sjezd AfD se koná téměř přesně na den od loňského zveřejnění článku investigativní skupiny Correctiv, která informovala o tajném setkání krajně pravicových skupin v Postupimi. Zúčastnili se ho i politici AfD, ale i členové CDU.

Účastníci schůzky předloni v listopadu podle Correctivu tajně jednali mimo jiné o takzvané remigraci, tedy o tom, jak z Německa deportovat miliony lidí přistěhovaleckého původu. Po zveřejnění informací o schůzce se v Německu konalo mnoho velkých demonstrací proti krajní pravici. Na preferencích AfD se to ale podepsalo jen krátkodobě.

AfD je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu. Kvůli podezření z pravicově extremistických aktivit je také v hledáčku spolkové civilní kontrarozvědky. Ve třech spolkových zemích – Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku – ji místní tajné služby vedou jako prokazatelně krajně pravicovou. V dalších šesti zemích je z krajně pravicových aktivit podezřelá.

Studio ČT24: Vladimír Handl k volebním programům německých stran (zdroj: ČT24)

Přípravy CDU a SPD

Na předčasné volby, které se uskuteční 23. února, se v sobotu chystali i sociální demokraté (SPD) a opoziční CDU. CDU/CSU se v průzkumech pravidelně umisťuje na prvním místě se ziskem zhruba třicet procent hlasů, SPD je třetí. Křesťanští demokraté se radili v Hamburku a plánují daňovou reformu. „Mluvíme o běžných rodinách s průměrným příjmem. Chceme ulevit všem domácnostem,“ oznámil předseda lidovců Friedrich Merz.

Ten také prohlásil, že pod jeho vedením CDU nikdy nepůjde od koalice s AfD, řekl zahraniční zpravodaj ČT Pavel Polák. „Takzvaná požární stěna, jak si to tato strana sama definuje, vůči AfD zůstane a pokud by se někdy měla prolomit, tak by to znamenalo také konec Friedricha Merze v čele této strany,“ dodal Polák.

Na předvolebním setkání sociálních demokratů v německé metropoli pro Scholze hlasovala naprostá většina z 600 stranických delegátů. Podle předsedajícího se jich proti vyslovilo jen pět. Hlasování na předvolebním sjezdu bylo více méně formalitou. Vedení SPD se už na konci loňského roku dohodlo, že stranu do voleb povede právě současný kancléř. Učinilo tak po měsících debat, zda by jej neměl nahradit výrazně oblíbenější ministr obrany Boris Pistorius.

Scholz od prosince 2021 vedl trojkoaliční vládu SPD, zelených a svobodných demokratů (FDP). Na počátku loňského listopadu se vláda kvůli hlubokým neshodám především v hospodářské a finanční politice rozpadla, vládu opustila FDP. Scholz následně požádal Spolkový sněm o důvěru, kterou nedostal. Prezident Frank-Walter Steinmeier na konci roku sněm rozpustil a vypsal předčasné parlamentní volby na poslední únorovou neděli.

Podíl.
Exit mobile version