Mimo pozornost veřejnosti se tuzemská justice zabývá případem bývalého předsedy Muslimské obce v Praze. Státní zástupce ho obžaloval kvůli nenávistným příspěvkům vůči Izraeli, který po útoku teroristické organizace Hamás spustil vojenskou operaci v Pásmu Gazy. Bývalého představeného pražských muslimů soud obžaloby zprostil, verdikt ale není pravomocný. Státní zastupitelství zvažuje odvolání.

V Česku jsou tři místní muslimské obce, působí v Praze, Brně a Teplicích. Pražská obec je z nich nejvýznamnější. Podle posledního sčítání lidu se k islámu hlásí zhruba pět tisíc obyvatel Česka. Bezpečnostní složky zpravidla popisují tuzemskou muslimskou komunitu jako umírněnou.

Letos sedmapadesátiletý Mohamed Abdel Mageed byl jedním z nejdéle sloužících představených Muslimské obce v Praze, řídil ji od června 2014 do února 2019. Vystudovaný lékař původem z Palestiny se v Česku věnuje především podnikání, pohybuje se v oblasti architektury a obchodu.

V říjnu 2023 na sociálních sítích TikTok a Facebook psal příspěvky proti Izraeli. Bylo to v době, kdy židovský stát po úderu teroristického hnutí Hamás už v rámci odvety operoval v Pásmu Gazy. Mageedovy komentáře vyhodnotil státní zástupce jako trestný čin. Plyne to z obžaloby, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

„Hanobení národa a rasy“

„Sionistická prasata mohou být jen sionistickými prasaty,“ zní jeden z nejostřejších Mageedových komentářů, které byly podle žalobce trestné. Mageed psal příspěvky anglicky. Celkem jich zveřejnil deset, které státní zástupce zanesl do obžaloby a vyhodnotil jako překračující trestní zákon.

Další zněl „Satanova vyvolená sionistická prasata mohou činit jen zlo“. Jiným zase komentoval izraelské vojenské úsilí v Gaze. „Je zřejmé, že děti Palestiny byly vždy cílem sionistických prasat,“ napsal. Sionismus je historický ideový směr spojený s evropskými Židy, jejichž cílem bylo vybudování vlastního státu v Izraeli.

„Veřejně hanobil některý národ a čin spáchal veřejně přístupnou počítačovou sítí, čímž spáchal přečin hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob,“ napsal žalobce Filip Šimek, který Mageeda poslal k soudu. V krajním případě bývalé hlavě pražských muslimů hrozily až dva roky za mřížemi.

„Pokus o kriminalizaci projevu“

Obvodní soud pro Prahu 5 Mageeda letos v lednu zprostil obžaloby. Mluvčí instance Kateřina Kaspar Studecká Aktuálně.cz vysvětlila, že podle soudu „v žalobním návrhu označený skutek není trestným činem“. Jinými slovy z pohledu trestního zákona se nejednalo o šíření nenávisti.

Verdikt není pravomocný, státní zastupitelství si ponechalo lhůtu pro možnost podání dovolání. Čeká na písemné odůvodnění rozsudku. „S ohledem na dosavadní běh odvolací lhůty vám odpověď neposkytnu,“ reagovala vedoucí žalobců v Praze 5 Hana Vrbová na dotaz redakce, zda odvolání padne.

Mageed se vzhledem k pro sebe příznivému rozsudku práva na odvolání vzdal. Verdikt má za spravedlivý, ale vadí mu předchozí zájem policie. „Nedokáže pochopit, že se stalo předmětem trestního řízení vyjádření, které nebylo v rozporu se zákony. Pokusem o kriminalizaci projevu je zklamán,“ sdělil Aktuálně.cz jeho advokát Petr Václavek.

Coby představený obce nevystupoval

Coby šéf pražské muslimské obce Mageed veřejně prakticky nevystupoval. Současná trestní kauza je jedním ze dvou jeho nejvýraznějších „počinů“. První pochází už z roku 2010. Tehdy se podílel na organizaci pražské přednášky politologa Normana Finkelsteina, který proslul kritikou údajného komerčního zneužívání holokaustu samotnými Židy.

Jak potvrdila redakci Muslimská obec v Praze, Mageed po odchodu z jejího čela „žádnou funkci ani pozici nezastává“. Není přitom její první představitel, který se potýká s trestními orgány. Současný šéf obce Vladimír Sáňka, který ji už jednou vedl v minulé dekádě, byl obžalovaný z propagace hnutí směřujícího k potlačení lidských práv.

Sáňka se podílel na šíření překladu knihy Základy tauhídu – Islámský koncept boha od Bilala Phillipse, která podle některých odborníků hlásá nenávist k jiným náboženstvím. Soud však Sáňku roku 2018 pravomocně očistil, profesí arabista následně vysoudil statisícové odškodné za zátěž způsobenou trestním stíháním.

Podíl.