Dvaadvacetiletý Sinner porazil o pět let staršího Medveděva počtvrté za sebou a upravil bilanci vzájemných zápasů na 4:6. První grandslamový titul vyhrál při finálové premiéře. Stal se teprve druhým Italem v tzv. „open éře“ a třetím v historii s trofejí ve dvouhře na turnajích velké čtyřky. Před ním uspěl na Roland Garros v roce 1976 Adriano Panatta, v letech 1959 a 1960 ovládl stejný turnaj Nicola Pietrangeli.

„Je to speciální vítězství a výjimečný moment. Byly to skvělé dva týdny. Cítil jsem se tu jako doma,“ řekl Sinner v rozhovoru na kurtu. „Je skvělé tady hrát. Moji rodiče měli doma ráno minus dvacet stupňů, takže je lepší běhat tady na sluníčku. Přál bych si, aby všechny děti mohly takovýto sen prožít a mít stejnou svobodu, jakou dali mí rodiče mně,“ doplnil.

Moskevský rodák Medveděv neuspěl ve finále Australian Open ani na třetí pokus. Před třemi lety prohrál v rozhodujícím zápase s Djokovičem, o rok později nevyužil vedení 2:0 na sety proti Španělovi Rafaelu Nadalovi. Stal se prvním hráčem v „open éře“, který nedotáhl už podruhé ve finále grandslamu vedení o dva sety. Medveděv prohrál páté ze šesti grandslamových finále, jediný titul získal na US Open v roce 2021.

„Prohrát finále vždycky bolí, ale asi je to lepší, než prohrát v předchozí fázi turnaje,“ uvedl Medveděv, který na Australian Open otočil dva zápasy ze stavu 0:2 na sety a celkem strávil na dvorcích v Melbourne rekordních 24 hodin a 17 minut. „Jannikovi gratuluji. Hodně se zlepšil a zasloužil si to. Vždycky chci vyhrát, ale musím se příště více snažit. Jsem však na sebe hrdý, co jsem tu dokázal,“ podotkl Medveděv.

Ve finále v Melbourne nebyl poprvé od roku 2005 ani jeden z hráčů „velké trojky“ Novak Djokovič, Roger Federer, Rafael Nadal. Federer ukončil kariéru, Nadal nestartoval kvůli zranění a Djokovič vypadl v semifinále se Sinnerem.

Lepší vstup do finále měl před zraky Roda Lavera a dalších tenisových osobností Medveděv. Zatímco Djokovič si proti Sinnerovi nevypracoval v semifinále jediný brejkbol, ruský tenista prolomil Italův servis už ve třetí hře. Totéž zopakoval i v závěru a první sadu získal za 36 minut. Sinner ztratil set na turnaji teprve podruhé a poprvé bez tie-breaku.

Také ve druhé sadě dostával Medveděv na returnu Sinnera do těžkých situací. Od stavu 1:1 získal moskevský rodák čtyři gamy po sobě. Na první pokus druhý set ještě nedoservíroval a při další šanci za stavu 5:3 odvracel brejkbol, nakonec i tuto sadu rozhodl ve svůj prospěch.

Ve třetím setu už ale Sinner hru vyrovnal a oba tenisté si drželi servis až do desátého gamu. V něm Medveděv za stavu 4:5 nabídl soupeři jediný brejkbol a Ital ho využil. Také ve čtvrté sadě působil Sinner, který strávil na kurtech v Melbourne o šest hodin méně než Medveděv, svěžejším dojmem. Ital znovu udeřil v závěru, kdy za stavu 5:4 proměnil při servisu soupeře setbol, a bylo vyrovnáno.

V rozhodujícím setu aktivně hrající Sinner obrat dotáhl. V šesté hře vzal Medveděvovi servis a utekl pak až do vedení 5:2. Jakmile o dvě hry později proměnil při vlastním podání první mečbol, spadl radostí na kurt. Rodák z Innichenu se stal třetím nejmladším vítězem mužské dvouhry na Australian Open od roku 1988. Mladší byli jen Djokovič v roce 2008 (20 let) a Američan Jim Courier v roce 1992 (21 let).

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.