„Z úst lékařů o endometrióze slýcháme často šílené bláboly a nesmysly, což může být nebezpečné,“ říká ambasadorka života s endometriózou Aneta Berana s tím, že si proto často pacientky informace o nemoci musí zjišťovat samy. Při jednání s doktory je podle ní důležité se postavit sama za sebe a dostat ze sebe „komplex hodné holčičky“.




19:55

Spotlight Generace – Aneta Berana | Video: Michaela Lišková

Ženy s endometriózou se kvůli lékařům často musí potýkat také se zraňujícími informacemi. „Nedávno mi jedna z mých sledujících psala, že má bolestivý sex, ale snaží se otěhotnět, což je proto zásadní. Lékař ji prý řekl: ‚Tak si dejte sklenku červeného vína a uvolněte se.‘ Nikoho nenapadlo ji třeba poslat na gynekologickou fyzioterapii, aby pracovala s pánevním dnem,“ vysvětluje Berana, která na svém Instagramu popisuje, jaké je žít s endometriózou.

Pusťte si epizodu také jako podcast:

Často také lékaři neřeší léčbu, ale potenciální těhotenství. A to i když pacientka děti nechce nebo je v daný moment neřeší. „Děje se to ve velké míře, že nás sesumírují na tu reprodukční funkci. Ukazuje se to i v lázeňství. S endometriózou máme nárok na lázně jen po těžké komplikované operaci nebo pokud řešíme neplodnost,“ upozorňuje ambasadorka života s endometriózou.

Endometrióza

Je nezhoubné chronické (nejen) gynekologické onemocnění, které nejčastěji postihuje ženy v reprodukčním věku.

Jde o stav, při kterém se tkáň podobná děložní sliznici vyskytuje i jinde v těle než pouze v děloze. Nejčastěji je to v pánvi a dutině břišní.

Buňky se přitom chovají stejně, jako by se chovala děložní sliznice – reagují na hormonální změny („živí se estrogenem“) a v době menstruace se odlučují. 

30 – 50% žen s endometriózou trpí neplodností a naopak až 50% neplodných žen trpí endometriózou.

50 – 60% žen a dívek s chronickou pánevní bolestí trpí endometriózou.

Zdroj: ENDO Talks CZ

Podle Anety Berana mají lidé často tendenci bezmezně věřit lékařům, protože je berou jako instituci a autoritu. „Je důležité umět se za sebe postavit a říct si, že jsem klientka a mám právo na kvalitní informace, právo na to odejít, nikomu nic nevysvětlovat a pořád se neomlouvat,“ dodává.

Velkým problémem je i to, že je nemoc poddiagnostikovaná. „Teď jsem četla, že o endometrióze toho víme asi tolik jako o mozku v alžbětínské době, v 17. století. Nevíme, jak nemoc vzniká, jak ji vyléčit, máme jenom několik teorií. V našem zdravotnictví jsme dobří v řešení akutního onemocnění jako zlomená ruka, ale pokud mě něco neustále trápí, ale neohrožuje na životě, tak je těžké se někam dobrat,“ uzavírá Berana.

Proč by ženy neměly počítat s tím, že najdou odborníka na endometriózu v malém městě? Co ženám může způsobovat, když lékaři jejich problémy neberou vážně, a v čem to může být zásadní, co se týče endometriózy? Proč je klíčově dozvědět se diagnózu co nejdříve a proč není endometrióza jen ženský, ale celospolečenský problém? Dozvíte se ve videu v úvodu článku.

Podíl.
Exit mobile version