Ostrava – Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) vyzval v dopisu vedení hutí Liberty Ostrava k rychlému navrácení peněz, které majitelé z ostravského podniku v minulosti formou pohledávek vyvedli do spřízněných firem. Zároveň upozornil na možné právní následky pro vedení firmy. Po něm žádá také informace o řešení současné krize oceláren. Na dotaz ČTK to dnes uvedl vedoucí tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Marek Vošahlík. Pohledávky Liberty Ostrava vůči firmám z mateřské skupiny Liberty Steel činí přes osm miliard korun. Liberty Ostrava podala odpor proti příkazu, který jí nařizoval zaplatit Tamehu okamžitě 500 milionů korun.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, už delší dobu čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky. Její zaměstnanci, stejně jako zaměstnanci jejího dodavatele energií Tameh Czech, dohromady okolo 6000 lidí, jsou od loňského 22. prosince doma a většina jejich provozů stojí. Huť je bez energií, protože Tameh, který skončil v úpadku, jejich dodávky zastavil. Úpadek Tameh zdůvodnil právě tím, že mu Liberty už dlouho neplatí.

Síkela v minulých dnech adresoval majiteli a manažerům ostravských hutí dopis, v němž apeloval na urychlené vyřešení současných finančních problémů společnosti. „Hlavním tématem dopisu je zájem vlády o zachování výroby a zaměstnanosti v Liberty Ostrava, ale také opětovné upozornění na skutečnost, že většina pohledávek společnosti Liberty Ostrava vznikla v rámci skupiny Liberty Steel. Proto ministr znovu požádal o urychlené navrácení významné části těchto prostředků zpět do firmy Liberty Ostrava,“ popsal obsah dopisu Vošahlík.

Síkela podle něj dále v dopisu upozornil vedení firmy na právní povinnosti představenstva vůči společnosti. „Ministr připomněl, že český právní řád vyžaduje, aby členové statutárních orgánů jednali s péčí řádného hospodáře, což je klíčové pro správné a zodpovědné řízení společnosti, zejména v případě finančních potíží, jako jsou ty, kterým Liberty Ostrava čelí. Ministr také upozorňuje na možné právní důsledky porušení těchto povinností, včetně finanční odpovědnosti v případě konkurzu,“ uvedl Vošahlík.

Součástí dopisu, který podle ministerstva navázal na prosincovou schůzku ministra se zástupci společnosti, byla současně také výzva k poskytnutí informací o krocích, které vedení hutí podnikají k řešení aktuální krize a k obnovení provozu.

Liberty Ostrava podala odpor proti příkazu, který jí nařizoval zaplatit Tamehu

Hutní společnost Liberty Ostrava podala tento týden odpor proti soudnímu příkazu, který jí nařizoval zaplatit okamžitě dodavateli energií Tameh Czech 500 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí huti Kateřina Zajíčková. U Okresního soudu v Ostravě tak podle mluvčího Tamehu Patrika Schobera zřejmě začne standardní soudní spor. Pře se může táhnout dlouho.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, už delší dobu čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky. Její zaměstnanci, stejně jako zaměstnanci jejího dodavatele energií Tameh Czech (dohromady okolo 6000 lidí), jsou od loňského 22. prosince doma a většina jejich provozů stojí. Huť je bez energií, protože Tameh jejich dodávky zastavil.

Zatímco huť chrání od loňského prosince před věřiteli (především před insolvenčními návrhy a exekucemi) moratorium vyhlášené soudem, Tameh skončil v prosinci v úpadku. Uvedl, že mu jeho jediný zákazník Liberty Ostrava za služby už půl roku neplatí. Insolvenční správce Dominik Hart uvedl, že pohledávka Tamehu za Liberty činí zhruba 1,8 miliardy korun.

O vydání příkazu, aby Liberty Tamehu okamžitě zaplatila 500 milionů korun, požádal Tameh loni v listopadu. Soud příkaz vydal tento měsíc. Týkal se řady faktur za dodávky energií, jejichž splatnost nastala nejpozději loni v září.

Schober uvedl, že v důsledku podání odporu se platební rozkaz zrušil ze zákona. „Lze proto očekávat, že Okresní soud v Ostravě k projednání věci nařídí ústní jednání a bude vedeno standardní soudní řízení. S ohledem na to rovněž společnost Tameh Czech neočekává, že by Liberty Ostrava nyní měla v plánu faktury, o jejichž uhrazení je veden soudní spor, dobrovolně hradit,“ uvedl Schober.

Tameh je podle něj přípraven v soudním řízení učinit vše pro to, aby se potvrdilo, že jeho nárok je oprávněný. „Je potřeba doplnit, že rozhodně není správná informace, že by společnost Liberty Ostrava ohledně tohoto nároku se společností Tameh Czech dosáhla jakékoliv dohody či narovnání nebo že by byla nasnadě dohoda o znovuobnovení provozu, jak se snaží Liberty Ostrava tvrdit,“ uvedl Schober.

Zajíčková tento týden uvedla, že Liberty nadále jedná se strategickými partnery společnosti Tameh Czech a jejím správcem. Liberty je podle ní přesvědčena, že brzy nalezne řešení. Schober na to reagoval, že Liberty je v jednání s Tamehem velice pasivní, takže se jednání nikam neposouvají.

O dalším vývoji bude Zajíčková informovat v pondělí, kdy i sdělí, zda se zaměstnanci od úterý vrátí do práce. Termín jejich návratu už huť několikrát odložila.

Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry. Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde.

Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron. Liberty a Tameh se přou o ceny a placení prakticky hned od prodeje huti skupině Liberty. Kvůli značnému zpoždění s platbami hrozil Tameh huti omezením dodávek energií už loni na jaře.

Podíl.